Reklama
poniedziałek, 16.04.2018

Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla firmy?

Pokaż znajomym:
Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla firmy?
Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla firmy?
fot. Andrey Popov, fotolia.com (archiwum)

Prowadząc działalność gospodarczą prędzej czy później będziesz potrzebował konta firmowego, które przyda Ci się m.in. do zlecania przelewów na rzecz ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. Za pośrednictwem tego rachunku zapłacisz również za zakupione towary i rozliczysz sprzedaż.

Wspomniane konto powinno być dostosowane do prowadzonej przez Ciebie działalności, jej wielkości oraz tego, czy masz jakieś dodatkowe wymagania związane z posiadaniem rachunku firmowego (np. osobisty doradca, darmowa księgowość etc.) Inne bowiem kryteria wyboru konta będzie miał właściciel dużej, osiągającej wysokie obroty firmy, inne zaś ktoś, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

O tym jak wybrać najlepsze konto dla biznesu, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego przedsiębiorcy dowiesz się z naszego artykułu.

Co wziąć pod uwagę wybierając konto firmowe?

Największą popularnością wśród osób mających działalność gospodarczą cieszą się te konta bankowe, które wiążą się z zerowymi opłatami za prowadzenie rachunku. Istotne jest także to, aby założone przez nas konto firmowe umożliwiało jak najprostsze dokonywanie wszystkich przelewów związanych z prowadzaniem własnego biznesu. W związku z tym wybierając konto należy zwrócić uwagę m.in. na to, ile przelewów i na jaką kwotę możemy wykonać miesięcznie bez dokonywania dodatkowych opłat (dotyczy to również przelewów ekspresowych i tego, czy w ramach oferty danego banku przysługuje nam ich określona darmowa liczba, czy też za każdy z nich będziemy musieli zapłacić).

Czym jeszcze kierować się wybierając konto bankowe dla firmy? Prócz wspomnianej już wysokości opłat należy również uwzględnić dodatkowe korzyści wynikające z posiadania rachunku w tym, a nie innym banku (niektóre banki oferują np. premie za założenie konta firmowego pod warunkiem, że wcześniej nie było się ich klientem), rankingi i opinie użytkowników. Do dwóch ostatnich dobrze jest podchodzić z pewną dozą ostrożności, gdyż nigdy do końca nie wiemy, która ze znajdujących się w sieci opinii jest zdaniem realnego użytkownika, a która zaś reklamą czy działaniem konkurencji.

Konto za zero? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Jak już powiedzieliśmy, dla kogoś, kto prowadzi własny biznes (zwłaszcza jeśli jest początkującym przedsiębiorcą) liczy się każda złotówka. Niewiele jest na rynku zupełnie darmowych kont dla firm, na szczęście jednak większość banków oferuje zwolnienie z opłat za jego prowadzenie po spełnieniu określonych warunków, jak np. płacenie kartą, określona wysokość przelewów, określone obroty, określone miesięczne saldo czy regularne wpływy. Dlatego wybierając konto firmowe i chcąc jak najmniej zapłacić za jego prowadzenie należy uważnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji i zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w stanie spełnić stawiane przez bank warunki. Jeśli te przekraczają nasze możliwości finansowe, to w takim przypadku warto poszukać innego banku, którego oferta będzie bardziej dopasowana do naszych potrzeb i kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Co istotne, większość banków nagradza aktywnych użytkowników, co oznacza, że im częściej korzystasz z firmowego konta, im więcej przelewów zlecasz i im więcej transakcji dokonujesz, tym mniej zapłacisz za jego prowadzenie. Dlatego też inne (mniejsze) koszty związane z posiadaniem rachunku bankowego poniesie właściciel dużej firmy, a inne przedsiębiorca, który rzadko korzysta z karty debetowej i wykonuje jedynie kilka przelewów miesięcznie. Stąd też wybierając konto dla swojej firmy weź pod uwagę i to jak często będziesz go używał.

Kolejna sprawa to opłaty i prowizje pobierane przez bank przy normalnym korzystaniu z rachunku firmowego. Zapoznaj się z tym, ile zapłacisz za wykonywanie przelewów, wypłaty gotówkowe czy wypłaty w oddziałach banku.

Oczywiście idealną sytuacją jest taka, gdzie każda z tych opcji jest darmowa i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Tym, na co warto uważać przy zakładaniu konta firmowego jest fakt, że niektóre banki limitują liczbę darmowych przelewów w miesiącu, inne zaś pobierają dodatkowe opłaty za kody sms służące do potwierdzenia transakcji. Jeśli wiesz, że będziesz wykonywał wiele operacji finansowych w ciągu miesiąca, to uważnie przelicz to, ile przyjdzie Ci za to zapłacić. Na szczęście jednak przelewy do ZUS-u i Urzędu Skarbowego w większości banków są darmowe.

Uwaga! Znaczna część kont firmowych jest darmowa jedynie przez jakiś czas (np. 12 miesięcy) w okresie trwania promocji. Po jej zakończeniu bank zazwyczaj pobiera od klienta stałą opłatę za prowadzenie rachunku (wynosi ona od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie). Dlatego jeśli zdecydujesz się skorzystać z takiej promocji zwróć uwagę na to, jak długo będziesz mógł cieszyć się darmowym prowadzeniem konta i na to ile po zakończeniu tego okresu zapłacisz za korzystanie z niego.

Czy wiesz, że…

Przedsiębiorcy prócz konta firmowego mogą przydać się również pożyczki gotówkowe przez internet. Pozwolą one zyskać środki na promocję i rozwój biznesu, zdobyć nowych klientów, zapłacić za towar czy uregulować najpilniejsze zobowiązania, których nie brakuje gdy prowadzi się własny biznes.

Wybierz bank dostępny dla swoich klientów

Kolejna kwestia to dostęp do rachunku bankowego – ten powinien być jak najłatwiejszy, co przekłada się m.in. na to, ile bank ma „swoich” bankomatów w Polsce i czy pobiera opłaty za korzystanie z tych, które do niego nie należą.

Wybierając konto firmowe dla swojego biznesu warto przyjrzeć się dostępności innych oferowanych przez bank produktów finansowych, które z czasem mogą nam się przydać. Mowa tu m.in. o kredytach czy pożyczkach, z których być może kiedyś zechcemy skorzystać. Te mając konto firmowe w danym banku dobrze jest móc uzyskać bez zbędnych formalności i zaświadczeń.

Co jeszcze wziąć pod uwagę? Kanały dostępu do konta, gdzie sprawdza się zasada, że im prościej (oczywiście przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa), tym lepiej. Bankowość elektroniczna to dziś coś, co oferuje praktycznie każdy bank, podobnie jak dostęp do aplikacji mobilnej z poziomu której możemy zarządzać swoimi finansami. Nim zdecydujesz się na konto w danym banku dowiedz się, ile możesz w nim załatwić (np. zaciągnąć kredyt czy założyć konto oszczędnościowe) przez internet.

Rada na koniec? Wybierając konto firmowe zwróć uwagę na wszystkie omówione przez nas szczegóły i na to, ile przyjdzie Ci realnie zapłacić za jego prowadzenie. Nie ufaj również ślepo reklamom i wszystkiemu, co przeczytasz, gdyż nawet najlepsza na świecie reklama jest niewiele warta, jeśli nie przekłada się na rzeczywiste udogodnienia dla klientów.

Pokaż znajomym:
© autor/źródło: nadesłane (artykuł sponsorowany); opracowanie/korekta: Portal Zamojski
Tagi: Zamość | tekst sponsorowany
Polub nasz fanpage:
Dołącz do grupy:
Reklama

Jesteś tu pierwszy raz?
Przeczytaj informacje dotyczące Twojej prywatności.

Prywatność naszych czytelników jest dla nas priorytetem. Wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarzamy niektóre dane o Tobie i urządzeniu, ale tylko w ograniczonym zakresie, np. w celach technicznych (aby korzystanie z portalu było dla Ciebie komfortowe) i statystycznych (aby mierzyć oglądalność portalu). Nie emitujemy reklam śledzących Twoją aktywność.

Czego dowiesz się z tego dokumentu?

W tym dokumencie znajdziesz informacje na temat:
– podmiotów które przetwarzają Twoje dane,
– sposobów, zakresu i celów przetwarzania danych,
– swoich praw związanych z ochroną danych.

Kto przetwarza Twoje dane?

Wydawcą portalu jest Adrian Such (adres korespondencyjny: 22-400 Zamość, ul. Młyńska 6/18; adres e-mail: redakcja@portalzamojski.pl).

Kiedy odwiedzasz nasze strony, Twoje dane są przetwarzane przez nas, a także przez naszych Zaufanych Partnerów, czyli podmioty trzecie świadczące usługi dla czytelników i wydawców.

Zaufani Partnerzy, w zależności od konkretnego przypadku, są albo odrębnymi administratorami Twoich danych, albo podmiotami, z którymi zawarliśmy umowę powierzenia przetwarzania danych.

Jakie dane są przetwarzane podczas korzystania z portalu?

Twój adres IP jest przetwarzany zawsze gdy nas odwiedzasz, natomiast adres e-mail jest przetwarzany tylko w razie Twojego kontaktu z nami. Ponadto niektóre dane o Tobie, Twojej aktywności, przeglądarce i urządzeniu mogą być przetwarzane za pomocą cookies i podobnych mechanizmów.

Na jakiej podstawie są przetwarzane te dane?

Dane są przetwarzane przez nas i Zaufanych Partnerów na podstawie obowiązków prawnych i prawnie uzasadnionych interesów.

Jak długo będą przetwarzane te dane?

Dane będą przetwarzane przez nas i Zaufanych Partnerów nie dłużej niż wynika to z obowiązków prawnych i prawnie uzasadnionych interesów.

Sposób i cel przetwarzania adresów IP

Kiedy odwiedzasz nasze strony, serwer zapisuje Twój adres IP w celach technicznych i dowodowych. Na podstawie adresu IP nie jesteśmy w stanie samodzielnie zidentyfikować osoby fizycznej. Może to zrobić tylko Twój operator (ISP) na wniosek organów ścigania.

Twój adres IP może być przetwarzany w naszym panelu administracyjnym po oddaniu głosu w sondzie w celu uniemożliwienia ponownego głosowania. Bez obaw – dostęp do panelu administracyjnego jest zabezpieczony na wiele sposobów, np. logowaniem dwuetapowym.

Ponadto Twój adres IP może być przetwarzany przez Zaufanych Partnerów w celu dostarczania dodatkowych usług i treści dla czytelników, np. z serwisów facebook.com i youtube.com.

Co możesz zrobić, aby nie ujawniać swojego adresu IP?

Jeśli nie zgadzasz się na powyższe, możesz zaprzestać dalszego korzystania z portalu lub używać oprogramowania poprawiającego anonimowość, np. przeglądarki TOR ukrywającej oryginalny adres IP użytkownika. W tym drugim przypadku musisz liczyć się z utrudnieniami, ponieważ staramy się blokować połączenia z sieci TOR w trosce o bezpieczeństwo naszego portalu.

Sposób i cel korzystania z plików cookie

Kiedy odwiedzasz nasze strony, w Twoim urządzeniu mogą być zapisywane pliki zwane cookie. Pliki mogą być zapisywane przez nas, a także przez Zaufanych Partnerów, a dane w nich zgromadzone mogą być wysyłane do nas i Zaufanych Partnerów w celach wymienionych poniżej.

Informacje zawarte w plikach cookie pozwalają na:
– zapamiętywanie wyborów dokonanych przez Ciebie, np. zapamiętanie, że oddałeś głos w danej sondzie lub zapamiętanie, że zamknąłeś okienko informacyjne,
– dostarczanie dodatkowych usług i treści dla czytelników, np. z serwisów facebook.com i youtube.com,
– mierzenie oglądalności portalu, w tym zbieranie niektórych danych statystycznych o Tobie, Twojej lokalizacji, Twojej aktywności w portalu, o przeglądarce i urządzeniu, za pomocą usługi Google Analytics.

Co możesz zrobić, aby nie być śledzonym przez pliki cookie?

Jeśli nie zgadzasz się na powyższe, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w swojej przeglądarce (w tym przypadku mogą występować utrudnienia w dostępie do niektórych funkcji portalu) lub też zaprzestać dalszego korzystania z portalu.

Jeśli pliki cookie zostały już zapisane, możesz je w każdej chwili usunąć ze swojego urządzenia, korzystając z odpowiedniej opcji w swojej przeglądarce.

Jeśli chcesz korzystać z portalu, ale bez śledzenia Twojej aktywności przez Google Analytics, możesz skorzystać z odpowiedniego rozszerzenia dla swojej przeglądarki, np. Google Analytics Opt-out od firmy Google.

Pliki cookie nie są jedynym sposobem na magazynowanie i wysyłanie danych. Powyższe informacje należy stosować analogicznie do podobnych mechanizmów, np. localStorage.

Reklamy profilowane

Od 25 maja 2018 r. na naszych stronach nie są wyświetlane reklamy profilowane, czyli dobierane na podstawie historii wyszukiwanych fraz, odwiedzanych stron i innych danych o Tobie i Twojej aktywności w internecie.

Sposób i cel przetwarzania adresów e-mail

Twój adres e-mail przetwarzamy tylko w razie Twojego kontaktu z nami i tylko w celu obsługi korespondencji, np. wysłania odpowiedzi na Twoje pytanie.

Możesz napisać do nas bezpośrednio na podany adres e-mail lub poprzez formularz kontaktowy. Pod każdym formularzem znajdują się klauzule. Klauzule są domyślnie odznaczone (wybór negatywny), ponieważ zależy nam na Twojej świadomej zgodzie. Złożenie oświadczeń jest dobrowolne, ale niezbędne w celu wysłania wiadomości i otrzymania odpowiedzi.

Wszystkie informacje wysyłane za pośrednictwem formularza kontaktowego są przesyłane na naszą skrzynkę e-mail w trybie połączenia szyfrowanego. Nasza skrzynka e-mail jest dobrze zabezpieczona, a korespondencja zawsze poufna. Stosujemy m.in. silne hasła i logowanie dwuetapowe.

Twoje prawa związane z ochroną danych

W uzasadnionych przypadkach masz prawo do:
– informacji o sposobach, zakresie i celach przetwarzania Twoich danych osobowych,
– wglądu w Twoje dane osobowe, które przetwarzamy (o ile jest to możliwe),
– poprawiania swoich danych osobowych, które przetwarzamy (o ile jest to możliwe),
– sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania danych, zwłaszcza w celu marketingu bezpośredniego.

Skargi ws. danych osobowych

Organem nadzorczym w Polsce, do którego można zgłaszać skargi dot. ochrony danych osobowych jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Przejdź do serwisu