Rodzaj publikacji: artykuł sponsorowany

Ze statystyk GUS wynika, że tylko 60 procent Polaków ma zgromadzone oszczędności. Czy to dużo? — Tak! Co więcej, liczba tych osób stale wzrasta. Polacy myślą o przyszłości i odkładają pieniądze na tak zwaną „czarną godzinę”. Duża część ankietowanych zadeklarowała, że nie ma pieniędzy żeby oszczędzać. Są też tacy, którzy nie wiedzą, jak się za to zabrać. Poniższe vademecum ułatwi ci cały proces – mówi Ewelina Nadworna, prezes zarządu BOSS Pożyczka.

Żyjesz z miesiąca na miesiąc? Ledwo wiążesz koniec z końcem? Masz obawy, że któregoś dnia zostaniesz pozbawiony pracy i zarazem nie będziesz miał środków na życie? Nie wiesz skąd weźmiesz pieniądze na starość i z czego opłacisz zajęcia dodatkowe dla dzieci? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś tak, to znak, że przyszedł ten moment, w którym warto jest się zastanowić, jak zacząć skutecznie oszczędzać. Po przeczytaniu przekonasz się, że warto.

Czy oszczędzanie jest dla mnie?

Tylko niewielka część Polaków zarabia tyle, że nie ma potrzeby oszczędzania. — Jak wiadomo, przyszłości nie da się przewidzieć. Warto zabezpieczyć się przed różnego rodzaju negatywnymi i ciężkimi do przewidzenia sytuacjami – radzi ekspert BOSS Pożyczka. — Jeśli będziesz miał odłożone kilka groszy, będziesz spał spokojniej. Odłożone pieniądze pomogą Ci przetrwać czas, w którym stracisz pracę lub ktoś z twoich bliskich zachoruje – dodaje.

Jest jeszcze duża część osób, która nadal nie zmieniła stosunku do oszczędzania. Ludzie wydają pieniądze bezmyślnie i nie analizują swoich wydatków. Do tego rodzaju wydatków należą nowe ubrania, kawka z przyjaciółką na mieście czy zakup któryś z kolei perfum. Bardzo często płacimy zbliżeniowo i nie zauważamy, jak szybko znikają nam pieniądze. Zazwyczaj przed wypłatą zaglądamy na nasze internetowe konto i jesteśmy dość rozczarowani. Okazuje się, że po raz kolejny wydaliśmy pieniądze na zupełnie zbędne rzeczy.

Oto kilka praktycznych i sprawdzonych sposobów, które ułatwią bardziej świadome wydawanie pieniędzy. Jest to najkrótsza droga do tego, aby miesięcznie zaoszczędzić kilka groszy.

Od czego zacząć oszczędzanie?

Po pierwsze, skończ z wymówkami. Każdego z nas stać na zmiany. Musisz tylko chcieć. Od tej pory nie będziesz już nigdy mówił, że nie masz z czego odłożyć. Początkowo oszczędzanie nie jest przyjemne, ale wszystko przychodzi z czasem. Wystarczy poświęcić trochę czasu na wyrobienie sobie odpowiednich nawyków. W przyszłości odczujesz same korzyści.

Mobilizacja zawsze procentuje w przyszłości. — Lepiej wyjechać na tygodniowe wakacje w ciepłe kraje niż wypoczywać pod namiotem na Mazurach, prawda? Z własnego doświadczenia wiem, że po upływie pewnego czasu nasze wyrzeczenia przeistoczą się w kapitał – przekonuje ekspert BOSS Pożyczka.

Teraz zapoznaj się z regułami oszczędzania.

Proste zasady ułatwiające oszczędzanie

Droga do wyrobienia odpowiednich nawyków nie jest długa. Wyrobienie właściwych nawyków zajmuje kilka dni, czasami tygodni. — Najważniejszą kwestią jest wybranie takich rozwiązań, które nie wymagają od nas tak dużego wysiłku i nakładu pracy – podkreśla ekspert BOSS Pożyczka.

1. Załóż konto oszczędnościowe.
W Internecie na różnych stronach możesz znaleźć oferty banków, które przekonują do otworzenia oszczędnościowego konta na najdogodniejszych dla Ciebie zasadach. Założenie takiego konta nic nie kosztuje, a jest to najlepszy sposób na wyrobienie odpowiednich nawyków.

2. Oszczędzanie zacznij od odkładania niewielkich kwot.
Zapoznaj się z ofertą banku, w którym masz założone konto. Banki bardzo często umożliwiają swoim klientom opcję tzw. autooszczędzania. Wiąże się to z tym, że każda przeprowadzona kartą transakcja jest zaokrąglana do konkretnej kwoty. Różnica jest automatycznie przelewana przez system na konto oszczędnościowe.

3. Zlecenia stałe.
Jeśli masz już swoje konto osobiste, możesz skorzystać z opcji, która daje możliwość ustawienia zlecenia stałego z rachunku bankowego. W dniu dostania wypłaty ustaw sobie zlecenie przelewu ściśle określonej przez siebie kwoty na konto oszczędnościowe. Zacznij od 50 złotych. Zaletą takiego działania jest to, że nie musisz o niczym pamiętać, bo wszystko dzieje się automatycznie. Twój kapitał z miesiąca na miesiąc będzie się zwiększał. Pamiętaj, że zawsze masz możliwość zwiększenia kwoty, która ma być przelewana na konto oszczędnościowe. Co więcej, w nagłych sytuacjach masz możliwość wypłacenia całej sumy bez jakichkolwiek negatywnych skutków.

4. Złotówki i groszówki.
Załóż sobie, że pod koniec każdego miesiąc, wraz z dostaniem wypłaty, będziesz wrzucał do skarbonki wszystkie drobne, które znajdziesz w portfelu czy kieszeniach. Z własnego doświadczenia wiem, że tego rodzaju działania powodują, iż po kilku miesiącach w skarbonce może znaleźć się spora suma. Pomyśl jaka to będzie kwota po roku!

Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, oszczędzanie już nigdy nie będzie dla ciebie udręką i przykrym obowiązkiem. Praktycznie wcale nie będziesz musiał się na tym skupiać, ponieważ większość tych działań będzie się odbywała automatycznie. O to właśnie nam chodzi przy wyrobieniu odpowiednich nawyków. Więcej informacji na temat pożyczek i oszczędzania można znaleźć na stronie bosspozyczka.pl.

BOSS Pożyczka to łatwy sposób finansowania potrzeb małych i średnich przedsiębiorców, startupów i osób pracujących w oparciu o samozatrudnienie, nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej.

Napisała Weronika Lechańska.