środa, 10.10.2018

Jak wybrać kartę płatniczą? Sprawdź, która karta jest dla Ciebie

Karty płatnicze są przydatne m.in. podczas zakupów w internecie
Karty płatnicze są przydatne m.in. podczas zakupów w internecie fot. kkolosov, fotolia.com (archiwum)

Visa i MasterCard to największe organizacje płatnicze na świecie. Czym w ogóle są takie instytucje, jaka jest ich historia i czy dla zwykłego Kowalskiego ma znaczenie, które logo znajduje się na jego karcie?

„To tylko logo”

Z pewnością zdecydowana większość posiadaczy kart płatniczych kojarzy loga takich marek jak Visa i MasterCard. Znajdują się one na niemal każdym wydawanym w Polsce plastiku. Rodzimy rynek w 99% należy właśnie do tych instytucji. Karta jest dla nas elementem usługi banku. Zwracamy uwagę na warunki, które on oferuje, ale wybór organizacji płatniczej jest bardzo często bezrefleksyjny. Wszyscy kojarzą Visę i MasterCard, jednak sposób ich działania dla wielu pozostaje tajemnicą. Przecież niezależnie od tego, które logo jest umieszczone na Twojej karcie, jej funkcjonalność pozostaje bez zmian – możesz dokonywać transakcji bezgotówkowych, wpłacać i wypłacać pieniądze. Czy coś zatem różni obie instytucje?

Czym są organizacje płatnicze?

Visa i MasterCard to dwie największe organizacje płatnicze na świecie. Zrzeszają one wystawców kart, którzy zyskują dostęp do systemu płatniczego instytucji oraz zamieszczają jej logotyp na karcie.

Organizacje dzieli się na dwa rodzaje:

1) Bankowe – współpracują z bankami w oparciu o zdecentralizowany system, np. Visa, MasterCard, Japan Credit Bureau, Union Pay. To bank wystawia kartę. Są one przeznaczone dla zwykłych klientów. Nie ma barier wejścia.

2) Klubowe – organizacja sama wystawia karty, zajmując się również procesem ich akceptacji. Posiadacze kart to jednocześnie członkowie elitarnego klubu. Wiąże się to z dostępnością wielu zniżek u partnerów, ale i bardzo wysokim ubezpieczeniem.

Organizacje płatnicze zarabiają na prowizjach pobieranych od każdej transakcji przez agentów rozliczeniowych, takich jak Elavon czy Six Payment. To właśnie te nazwy możesz spotkać na terminalu płatniczym czy potwierdzeniu transakcji. Inne kwestie związane z kosztami wynikającymi z korzystania z karty, jak np. opłata za jej wydanie, oprocentowanie czy okres bezodsetkowy, leżą po stronie banków. Nawet waluta, w której rozliczana jest karta zależy dziś od banku. To właśnie ta kwestia była główną różnicą między dwoma największymi organizacjami płatniczymi.

„Europejski” MasterCard i amerykańska Visa

MasterCard uchodzi za produkt bardziej „europejski”. Wszystko dlatego, że niezależnie od waluty w jakiej uiszczana była płatność, najpierw następowało przeliczenie na euro, a następnie na złotówkę. Visa natomiast przewalutowywała na dolara. Tym samym, płacąc Visą w Eurolandzie najpierw następowało przeliczenie euro na dolara, a dopiero potem na złotówki.

Dla podróżujących po Europie bardziej opłacalne okazywało się użycie MasterCard, bo pozwalało uniknąć podwójnego przewalutowania. Dziś jednak ma to marginalne znaczenie, bo polskie banki same ustalają walutę rozliczenia karty. Oczywiście zdecydowana większość z nich, niezależnie od karty, wybiera euro. Tym samym, obojętnie w jakiej walucie dokonywana jest płatność, kwota najpierw jest przeliczana na euro, a potem na złotówki.

Problem może się pojawić podczas wycieczek do egzotycznych krajów, w których obowiązuje jeden system płatniczy i nie można regulować należności używając produktu jednej z dwóch wielkich firm. W takich sytuacjach warto mieć w portfelu karty obu wielkich marek – debetową i kredytową. Pamiętajmy, że w przypadku „kredytówki” przestrzegając warunków okresu bezodsetkowego można uzyskać formę opłacalnej pożyczki.

Jak to się zaczęło?

Obie największe organizacje płatnicze pochodzą z USA. Początki MasterCard sięgają 1966 roku, kiedy to banki z Bafflo i Nowego Jorku utworzyły organizację Interbank Card Associaton (ICA). Bardzo szybko, bo już 2 lata później ICA nawiązała współpracę ze szwedzką organizacją Euro Card oraz bankami w Japonii i Meksyku. W 1969 roku ICA przejęła prawo do znaku Master Charge od California Bank Card Association, a 10 lat później nazwę zmieniono na MasterCard. Organizacja niemal od początku swojego istnienia skupiła się przede wszystkim na rynku europejskim.

Największy konkurent – Visa – swoją pierwszą kartę wydał w 1958 roku. Dziś funkcjonuje w ponad 200 krajach, świadcząc swoje usługi dla ponad 16,6 tys. firm, które wyemitowały przeszło 3 mld kart.

  • Rodzaj publikacji: Artykuł sponsorowany
© autor/źródło: nadesłane; opracowanie/korekta: Portal Zamojski
Zobacz także: