Felietony

Felietony na tematy związane z Zamościem i nie tylko. Pisze Michał Krasnowski.

Co pewien czas media informują o kolejnych przypadkach pedofilii wśród księży oraz szokująco łagodnych wyrokach w tych sprawach. Dlaczego ta grupa zawodowa jest – jak się wydaje – traktowana ulgowo?

Mieszkanka Zamościa została brutalnie pobita. Sąd skazał sprawcę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Czy taki wyrok ma cokolwiek wspólnego ze sprawiedliwością?

O karze śmierci pisałem już sporo. Skłaniały mnie do tego doniesienia medialne nt. najcięższych przestępstw i wypuszczania morderców na wolność. Dziś powracam z tym tematem za sprawą… papieża Franciszka.

Jacek P. z Hrubieszowa zgwałcił i zamordował 17-latkę. Siedział w więzieniu 25 lat. Po wyjściu na wolność gwałcił 11-latkę. Uważam, że nie doszłoby do kolejnej tragedii, gdyby morderca nie wrócił do społeczeństwa.

Dziś (1 września) obchodzimy 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Czy Polska wygrała tę wojnę? A jeśli przegrała, to z jakich powodów?

Jak przypominałem w innym felietonie, 27 października 1978 roku Jan Masłowski został skazany przez Sąd Wojewódzki w Zamościu na karę śmierci za mordy na ludności cywilnej i jeńcach wojennych. Wyrok wykonano 20 sierpnia 1979 roku w więzieniu w Warszawie. Karę śmierci w Polsce zniesiono 1 września 1998 roku. Czy powinna jednak wrócić?

Od lat marzymy o sukcesie na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Niestety, ostatni mecz Polski z Senegalem ostudził nadzieje kibiców na awans, choć przed nami jeszcze dwa mecze w fazie grupowej.

W tym tygodniu obchodziliśmy 19. Zamojski Dzień Papieski. Podczas koncertu „Santo Subito” na Rynku Wielkim zacząłem głębiej zastanawiać się nad słowami Jana Pawła II, zmierzając do smutnej refleksji.

Czy lepiej współpracować z partaczem, czy z profesjonalistą? Odpowiedź jest oczywista – i powinna być niezmienna nawet wówczas, gdy poznamy poglądy lub szczegóły z życia osobistego tych osób.

Za nami Szturm Twierdzy Zamość 2018. W dzisiejszym felietonie chciałbym podzielić się swoją refleksją na temat tej imprezy.