Co pewien czas słyszymy, że Zamość osiąga sukcesy w branży turystycznej. Nie zmienia to faktu, że nie władze miasta nie powinny spoczywać na laurach. Warto kopiować pomysły, które sprawdziły się w innych miejscowościach.

W zimie na Rynku Wielkim ustawiono duży, świecący napis „I love Zamosc”, który okazał się sporą atrakcją dla mieszkańców i turystów, a nawet zapewnił miastu zwycięstwo w ogólnopolskim plebiscycie na najpiękniejszą iluminację świąteczną. Co pewien czas używany jest projektor, który w zimie pokazuje na Ratuszu śnieżynki, przed Wielkanocą pisanki, a ostatnio, z okazji świąt majowych – herb Zamościa. Takie rzeczy widziałem już w innych miastach, ale czy to źle, że Zamość kopiuje sprawdzone rozwiązania, które sprawiają radość ludziom? Uważam, że nie.

Obserwatorium astronomiczne w Zamościu?

Pomyślałem, że ciekawą inwestycją byłoby stworzenie w Zamościu… obserwatorium astronomicznego. Takie obiekty istnieją (lub dopiero powstają) w wielu polskich miejscowościach, również na Lubelszczyźnie, np. w Trzeszczanach (powiat hrubieszowski). Zamość ma sporo miejsc widokowych, w których można stworzyć niewielkie obserwatorium. Z obserwatorium korzystaliby nie tylko turyści, ale też mieszkańcy Zamościa i regionu, np. uczniowie, studenci. Projekt ma walory turystyczne i edukacyjne, a na dodatek jest innowacyjny, dlatego spodziewam sie, że bez problemu otrzymałby dofinansowanie z funduszy zewnętrznych.

Mam nadzieję, że władze miasta zainteresują się moim pomysłem.

Michał Krasnowski

Najnowsze felietony

Eurofolk Zamość 2019

Eurofolk Zamość 2019 – okiem felietonisty

W ostatnim felietonie chwaliłem tegoroczną edycję Szturmu Twierdzy Zamość. Wczoraj (14 lipca) zakończył się Eurofolk 2019, dlatego postanowiłem skomentować również i tę imprezę.

Szturm Twierdzy Zamość 2019

Szturm Twierdzy Zamość 2019 – okiem felietonisty

Za nami Szturm Twierdzy Zamość 2019 – trzydniowa impreza, której, jako pasjonat historii Zamościa, nie mogłem przegapić. Jak oceniam tę edycję?

Serce ze zniczy na Rynku Solnym w Zamościu | fot. Adrian Such

Kilka słów po zabójstwie Pawła Adamowicza

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest wydarzeniem wstrząsającym. Zastanawiam się jednak, czy osoby publiczne nie kierują debaty ws. tego zabójstwa na niewłaściwe tory?

materiał redakcyjny

Sylwester z laserami i bez disco polo – czy był udany?

W poniedziałek powitaliśmy 2019 rok. Miejska impreza sylwestrowa w Zamościu, zorganizowana na Rynku Wielkim, była inna niż dotychczasowe imprezy tego typu. Jak oceniam te zmiany?

fot. Adrian Such (archiwum)

Bilans powyborczy – felieton Daniela Czubary

Kadencja nowej Rady Miasta Zamość i prezydenta potrwa nie cztery, ale pięć lat, co samorządowcy zawdzięczają decyzji parlamentarzystów. Powyborcza arytmetyka wskazuje, że w Hetmańskim Grodzie władzę sprawować będzie koalicja radnych...