Często słyszę, że młodzi ludzie uciekają z Zamościa do Lublina, Warszawy, Krakowa czy innych dużych miast. Czego tam szukają?

Pewnie nie odkryję Ameryki stwierdzeniem, że młodzi ludzie wyjeżdżają najczęściej w poszukiwaniu pracy. W dużych miastach łatwiej ją znaleźć. Zanim jednak szuka się pracy, zdobywa się wykształcenie. Duże miasta przyciągają studentów wyższym poziomem edukacji i prestiżem swoich uczelni. Ponadto duże miasta oferują więcej rozrywek i wydarzeń kulturalnych – m.in. koncerty gwiazd, „życie nocne”.

Oczywiście duże miasta mają też swoje wady – problemy z zakwaterowaniem, wyższe ceny niektórych dóbr, wyższy poziom przestępczości, wszędobylski zgiełk i tłum. Nie każdemu człowiekowi (nawet młodemu) coś takiego odpowiada.

Czego brakuje młodym ludziom w Zamościu?

Imprezy plenerowe organizowane w Zamościu są interesujące dla młodych ludzi, ale na pewno nie wpłyną na decyzję o pozostaniu tutaj na stałe. To dobrze, gdy władza nie zapomina o organizowaniu rozrywki, ale dużo ważniejszym (i trudniejszym) zadaniem jest rozwijanie bazy akademickiej oraz zwiększanie liczby miejsc pracy.

Należy przy tym pamiętać, że miejsc pracy w firmach nie tworzy prezydent, rada miasta ani jacykolwiek urzędnicy, ale tworzą je sami przedsiębiorcy. Rolą władzy powinno być ułatwianie działalności przedsiębiorcom i pozyskiwanie nowych inwestycji.

Zamość to naprawdę piękne i ciekawe miasto, pod wieloma względami bardzo przyjazne do życia. Młodzi ludzie nie opuszczaliby go, gdyby niczego im tutaj nie brakowało.

Michał Krasnowski

Najnowsze felietony

Eurofolk Zamość 2019

Eurofolk Zamość 2019 – okiem felietonisty

W ostatnim felietonie chwaliłem tegoroczną edycję Szturmu Twierdzy Zamość. Wczoraj (14 lipca) zakończył się Eurofolk 2019, dlatego postanowiłem skomentować również i tę imprezę.

Szturm Twierdzy Zamość 2019

Szturm Twierdzy Zamość 2019 – okiem felietonisty

Za nami Szturm Twierdzy Zamość 2019 – trzydniowa impreza, której, jako pasjonat historii Zamościa, nie mogłem przegapić. Jak oceniam tę edycję?

Serce ze zniczy na Rynku Solnym w Zamościu | fot. Adrian Such

Kilka słów po zabójstwie Pawła Adamowicza

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest wydarzeniem wstrząsającym. Zastanawiam się jednak, czy osoby publiczne nie kierują debaty ws. tego zabójstwa na niewłaściwe tory?

materiał redakcyjny

Sylwester z laserami i bez disco polo – czy był udany?

W poniedziałek powitaliśmy 2019 rok. Miejska impreza sylwestrowa w Zamościu, zorganizowana na Rynku Wielkim, była inna niż dotychczasowe imprezy tego typu. Jak oceniam te zmiany?

fot. Adrian Such (archiwum)

Bilans powyborczy – felieton Daniela Czubary

Kadencja nowej Rady Miasta Zamość i prezydenta potrwa nie cztery, ale pięć lat, co samorządowcy zawdzięczają decyzji parlamentarzystów. Powyborcza arytmetyka wskazuje, że w Hetmańskim Grodzie władzę sprawować będzie koalicja radnych...