Rafał miał 12 lat, marzenia i całe życie przed sobą. Zginął przechodząc prawidłowo po pasach. Pod koniec października Sąd Rejonowy w Zamościu ogłosił wyrok wobec kierowcy – moim zdaniem, rażąco łagodny, a przez to niesprawiedliwy.

Do wypadku doszło 13 grudnia 2016 roku. Chłopiec przechodził przez przejście dla pieszych na ul. Wyszyńskiego. Choć na prawym pasie przepuścił go pojazd nauki jazdy, to po lewym jechało auto z prędkością ok. 74 km/h (w tym miejscu dozwolona prędkość to 50 km/h). Kierowca nie wyhamował. Rafał zmarł w szpitalu dwa dni później.

Na ile wyceniono życie chłopca?

27 października br. Sąd Rejonowy w Zamościu ogłosił nieprawomocny wyrok – rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na pięć lat, 20 tys. zł zadośćuczynienia dla rodziców chłopca, a także zwrot kosztów postępowania sądowego w kwocie 2386 zł.

Już sama kwalifikacja prawna („nieumyślne naruszenie zasad”) budzi moje wątpliwości. Kierowca wiedział, że przekraczając prędkość – w dodatku na przejściu dla pieszych, kiedy obok zatrzymało się inne auto – może kogoś zabić. Świadomie podjął jednak ryzyko. Czy wobec tego naprawdę mamy do czynienia z „nieumyślnym naruszeniem zasad”, a nie „zabójstwem w zamiarze ewentualnym”?

Zastanówmy się też, co czuli rodzice tragicznie zmarłego chłopca po wyjściu z sądu. Jak czulibyśmy się my wszyscy, gdybyśmy stracili najbliższą osobę przez bezmyślność kierowcy? Czy naszą cywilizację stać na tylko taką „sprawiedliwość”?

Michał Krasnowski

Najnowsze felietony

Eurofolk Zamość 2019

Eurofolk Zamość 2019 – okiem felietonisty

W ostatnim felietonie chwaliłem tegoroczną edycję Szturmu Twierdzy Zamość. Wczoraj (14 lipca) zakończył się Eurofolk 2019, dlatego postanowiłem skomentować również i tę imprezę.

Szturm Twierdzy Zamość 2019

Szturm Twierdzy Zamość 2019 – okiem felietonisty

Za nami Szturm Twierdzy Zamość 2019 – trzydniowa impreza, której, jako pasjonat historii Zamościa, nie mogłem przegapić. Jak oceniam tę edycję?

Serce ze zniczy na Rynku Solnym w Zamościu | fot. Adrian Such

Kilka słów po zabójstwie Pawła Adamowicza

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest wydarzeniem wstrząsającym. Zastanawiam się jednak, czy osoby publiczne nie kierują debaty ws. tego zabójstwa na niewłaściwe tory?

materiał redakcyjny

Sylwester z laserami i bez disco polo – czy był udany?

W poniedziałek powitaliśmy 2019 rok. Miejska impreza sylwestrowa w Zamościu, zorganizowana na Rynku Wielkim, była inna niż dotychczasowe imprezy tego typu. Jak oceniam te zmiany?

fot. Adrian Such (archiwum)

Bilans powyborczy – felieton Daniela Czubary

Kadencja nowej Rady Miasta Zamość i prezydenta potrwa nie cztery, ale pięć lat, co samorządowcy zawdzięczają decyzji parlamentarzystów. Powyborcza arytmetyka wskazuje, że w Hetmańskim Grodzie władzę sprawować będzie koalicja radnych...