Jacek P. z Hrubieszowa zgwałcił i zamordował 17-latkę. Siedział w więzieniu 25 lat. Po wyjściu na wolność gwałcił 11-latkę. Nie doszłoby do kolejnej tragedii, gdyby morderca nadal był za kratami.

Jacek P. w 1987 roku zgwałcił i zamordował 17-latkę. Mężczyzna został skazany na 25 lat pozbawienia wolności, bo sąd wierzył w jego resocjalizację. Wyszedł z więzienia kilka lat temu. Przez mieszkańcow Hrubieszowa był nazywany „tykającą bombą”.

Łagodny wyrok sądu PRL

Ówczesny kodeks karny nie przewidywał dożywotniego pozbawienia wolności, ale karę śmierci lub maksymalnie 25 lat więzienia. W sprawie Jacka P. prokuratura wnioskowała o karę śmierci, bo nie widziała szansy na resocjalizację.

Niestety, Sąd Wojewódzki w Zamościu był innego zdania. — U Jacka P. stopień demoralizacji nie jest jeszcze na tyle głęboki, aby wykluczał prognozowanie poprawy i przemawiał za zasadnością trwałego wyeliminowania go ze społeczeństwa – przeczytałem w uzasadnieniu wyroku z 9 maja 1988 roku.

Wyrok sądu jest dla mnie zaskakujący i niezrozumiały. Uważam, że jeżeli w sprawie Jacka P. istniała możliwość orzeczenia kary śmierci, to należało ją orzec. W dniu wydawania wyroku nie obowiązywały jeszcze żadne amnestie i moratoria dotyczące stosowania kary śmierci. Dopiero 7 grudnia 1989 roku Sejm PRL ogłosił amnestię, która osobom skazanym na karę śmierci zamieniała wyroki na 25 lat pozbawienia wolności.

„Tykająca bomba”

Dotarłem do archiwalnego wydania „Tygodnika Zamojskiego” z 2012 roku, w którym informowano, że Jacek P. jest już na wolności. — Boimy się o swoje dzieci. Nie mamy żadnej pewności, że resocjalizacja tego mordercy powiodła się, że nie wróci na drogę zbrodni – mówili wtedy hrubieszowianie, nazywając go „tykającą bombą”.

Przypadkowe znalezisko

Niedawno, w pobliżu jednego ze sklepów w Hrubieszowie, przypadkowo znaleziono telefon 52-letniego Jacka P. W pamięci urządzenia, również przypadkowo, odkryto filmy pornograficzne z udziałem tego mężczyzny i 11-letniej dziewczynki. Jak się okazało, dziecko przeżywało koszmar w 2017 i 2018 roku.

Jak donosi lokalna prasa, Jacek P. został tymczasowo aresztowany i usłyszał kilka zarzutów. Dotyczą one: gwałcenia dziewczynki, filmowania tych czynów telefonem, kierowania gróźb karalnych wobec dziecka, szantażowania dziecka upublicznieniem nagrań, posiadania marihuany i częstowania nią małoletniej.

Kara śmierci mimo wszystko

Od 1995 roku kara śmierci, choć istniała jeszcze w kodeksie karnym, nie mogła być stosowana ze względu na moratorium ustawowe. Mimo to ostatni wyrok śmierci – za morderstwo dwóch kobiet – został orzeczony… 7 lutego 1996 roku. Sąd uznał, że jego rolą w tej sprawie jest wydanie surowego wyroku – symbolicznego, nieskutecznego pod względem realizacji, ale będącego egzemplifikacją sprawiedliwości.

Takiego podejścia sądu zabrakło w sprawie Jacka P.

Michał Krasnowski

Najnowsze felietony

Eurofolk Zamość 2019

Eurofolk Zamość 2019 – okiem felietonisty

W ostatnim felietonie chwaliłem tegoroczną edycję Szturmu Twierdzy Zamość. Wczoraj (14 lipca) zakończył się Eurofolk 2019, dlatego postanowiłem skomentować również i tę imprezę.

Szturm Twierdzy Zamość 2019

Szturm Twierdzy Zamość 2019 – okiem felietonisty

Za nami Szturm Twierdzy Zamość 2019 – trzydniowa impreza, której, jako pasjonat historii Zamościa, nie mogłem przegapić. Jak oceniam tę edycję?

Serce ze zniczy na Rynku Solnym w Zamościu | fot. Adrian Such

Kilka słów po zabójstwie Pawła Adamowicza

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest wydarzeniem wstrząsającym. Zastanawiam się jednak, czy osoby publiczne nie kierują debaty ws. tego zabójstwa na niewłaściwe tory?

materiał redakcyjny

Sylwester z laserami i bez disco polo – czy był udany?

W poniedziałek powitaliśmy 2019 rok. Miejska impreza sylwestrowa w Zamościu, zorganizowana na Rynku Wielkim, była inna niż dotychczasowe imprezy tego typu. Jak oceniam te zmiany?

fot. Adrian Such (archiwum)

Bilans powyborczy – felieton Daniela Czubary

Kadencja nowej Rady Miasta Zamość i prezydenta potrwa nie cztery, ale pięć lat, co samorządowcy zawdzięczają decyzji parlamentarzystów. Powyborcza arytmetyka wskazuje, że w Hetmańskim Grodzie władzę sprawować będzie koalicja radnych...