W poniedziałek powitaliśmy 2019 rok. Miejska impreza sylwestrowa w Zamościu, zorganizowana na Rynku Wielkim, była inna niż dotychczasowe imprezy tego typu. Jak oceniam te zmiany?

Tuż przed północą odwiedziłem Rynek Wielki, aby osobiście sprawdzić, jak wypadła impreza, która była powszechnie krytykowana przez internautów już na etapie publikowania zapowiedzi przez lokalne media.

Po pierwsze, od samego początku podobał mi się pomysł zaproszenia do Zamościa artystów wykonujących – jak to określił prezydent Andrzej Wnuk – „bardziej ambitną muzykę”. W ten sposób Zamość zerwał łatkę miasta disco polo, doklejoną zresztą niesłusznie, bowiem to właśnie w Zamościu mamy najstarszą w Polsce działającą orkiestrę symfoniczną, a większość imprez kulturalnych czy rozrywkowych odbywających się w Zamościu nie ma nic wspólnego z disco polo.

Po drugie, oceniam pozytywnie pokaz laserowy. Trwał kilkanaście minut, był wzbogacony ciekawą muzyką, stworzył świetny klimat do powitania nowego roku. Niestety, wraz z rozpoczęciem pokazu ktoś za kamienicami odpalił fajerwerki, odpalano je także na samym Rynku po północy. To pokazało, że wieloletnia tradycja odpalania fajerwerków jest nadal silna, ale cóż, niech kropla drąży skałę…

Podsumowując – uważam, że organizatorzy wykazali się sporą odwagą, a sama impreza była udana i stała na wysokim poziomie, pomimo niższej frekwencji. Oczywiście każdy ma prawo do własnej opinii, do własnej wizji takiej imprezy.

Michał Krasnowski

Najnowsze felietony

Eurofolk Zamość 2019

Eurofolk Zamość 2019 – okiem felietonisty

W ostatnim felietonie chwaliłem tegoroczną edycję Szturmu Twierdzy Zamość. Wczoraj (14 lipca) zakończył się Eurofolk 2019, dlatego postanowiłem skomentować również i tę imprezę.

Szturm Twierdzy Zamość 2019

Szturm Twierdzy Zamość 2019 – okiem felietonisty

Za nami Szturm Twierdzy Zamość 2019 – trzydniowa impreza, której, jako pasjonat historii Zamościa, nie mogłem przegapić. Jak oceniam tę edycję?

Serce ze zniczy na Rynku Solnym w Zamościu | fot. Adrian Such

Kilka słów po zabójstwie Pawła Adamowicza

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest wydarzeniem wstrząsającym. Zastanawiam się jednak, czy osoby publiczne nie kierują debaty ws. tego zabójstwa na niewłaściwe tory?

fot. Adrian Such (archiwum)

Bilans powyborczy – felieton Daniela Czubary

Kadencja nowej Rady Miasta Zamość i prezydenta potrwa nie cztery, ale pięć lat, co samorządowcy zawdzięczają decyzji parlamentarzystów. Powyborcza arytmetyka wskazuje, że w Hetmańskim Grodzie władzę sprawować będzie koalicja radnych...

fot. Jason Morrison / freeimages.com (archiwum)

Łagodny wyrok za pobicie mieszkanki Zamościa

Mieszkanka Zamościa została brutalnie pobita. Sąd skazał sprawcę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Czy taki wyrok ma cokolwiek wspólnego ze sprawiedliwością?