Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest wydarzeniem wstrząsającym. Zastanawiam się jednak, czy osoby publiczne nie kierują debaty ws. tego zabójstwa na niewłaściwe tory?

Obserwując debatę publiczną odniosłem wrażenie, że politycy różnych opcji nie potrafili ugryźć się w język i ograniczyć się do kilku słów kondolencji. Zaczęło się wzajemne formułowanie oskarżeń o tzw. „mowę nienawiści”, która rzekomo miała doprowadzić do tego zabójstwa. W Zamościu kilkoro radnych zaproponowało, aby w szkołach – wzorem niektórych innych miast – przeprowadzić lekcje nt. właśnie „mowy nienawiści”.

Choć nie mam nic przeciwko takim lekcjom, to myślę, że dużo bardziej potrzebne jest przeprowadzenie rzeczowej dyskusji publicznej nad konkretnymi zmianami w kodeksie karnym. Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem kary śmierci. Czy Stefan W. dokonałby zbrodni na Pawle Adamowiczu, gdyby kara śmierci była obecna w kodeksie karnym? Trudno powiedzieć. Być może zadziałałaby funkcja prewencyjna tej kary, a być może nie. Pewne jest jednak to, że w sprawie Pawła Adamowicza mamy do czynienia z zamordowaniem niewinnego człowieka. Z tego powodu uważam, że sprawiedliwości stałoby się zadość tylko wtedy, gdyby sprawca sam został pozbawiony życia, oczywiście po przeprowadzeniu sprawiedliwego procesu.

Apeluję do różnych autorytetów: zacznijcie wreszcie mówić o tym, co naprawdę ważne, zamiast posługiwać się frazesami, wykonywać puste gesty przed kamerami i nakręcać niezdrową atmosferę w społeczeństwie.

Michał Krasnowski

Najnowsze felietony

Eurofolk Zamość 2019

Eurofolk Zamość 2019 – okiem felietonisty

W ostatnim felietonie chwaliłem tegoroczną edycję Szturmu Twierdzy Zamość. Wczoraj (14 lipca) zakończył się Eurofolk 2019, dlatego postanowiłem skomentować również i tę imprezę.

Szturm Twierdzy Zamość 2019

Szturm Twierdzy Zamość 2019 – okiem felietonisty

Za nami Szturm Twierdzy Zamość 2019 – trzydniowa impreza, której, jako pasjonat historii Zamościa, nie mogłem przegapić. Jak oceniam tę edycję?

materiał redakcyjny

Sylwester z laserami i bez disco polo – czy był udany?

W poniedziałek powitaliśmy 2019 rok. Miejska impreza sylwestrowa w Zamościu, zorganizowana na Rynku Wielkim, była inna niż dotychczasowe imprezy tego typu. Jak oceniam te zmiany?

fot. Adrian Such (archiwum)

Bilans powyborczy – felieton Daniela Czubary

Kadencja nowej Rady Miasta Zamość i prezydenta potrwa nie cztery, ale pięć lat, co samorządowcy zawdzięczają decyzji parlamentarzystów. Powyborcza arytmetyka wskazuje, że w Hetmańskim Grodzie władzę sprawować będzie koalicja radnych...

fot. Jason Morrison / freeimages.com (archiwum)

Łagodny wyrok za pobicie mieszkanki Zamościa

Mieszkanka Zamościa została brutalnie pobita. Sąd skazał sprawcę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Czy taki wyrok ma cokolwiek wspólnego ze sprawiedliwością?