Szturm Twierdzy Zamość 2019

Za nami Szturm Twierdzy Zamość 2019 – trzydniowa impreza, której, jako pasjonat historii Zamościa, nie mógłem przegapić. Jak oceniam tę edycję?

W ubiegłym roku opublikowałem podobny tekst. Oceniałem wtedy edycję 2018. Moja ocena była oczywiście pozytywna, ale zwracałem uwagę, że widowisko zasługuje na transmisję w jakiejś ogólnopolskiej telewizji, np. na kanale TVP Historia. Do spraw organizacyjnych nie miałem zastrzeżeń. Wydawało mi się, że niczego istotnego nie trzeba poprawiać. Ku mojemu zaskoczeniu, w tym roku pewne ważne kwestie rozwiązano jeszcze lepiej. Co mam na myśli?

Otóż w trakcie bitwy dziennej ochrona z jeszcze większą stanowczością pilnowała, by na polu bitwy nie znalazł się nikt postronny. W przeciwieństwie do roku ubiegłego, wśród rekonstruktorów nie biegał żaden facet z kamerą, a nieliczne osoby z publiczności, które próbowały przekroczyć barierkę, były natychmiast upominane. Z kolei w trakcie bitwy nocnej, którą w tym roku zorganizowano przy Bramie Szczebrzeskiej, na uwagę zasługiwało dużo lepsze oświetlenie.

Nie mam absolutnie żadnych wątpliwości, że sprawy podążają w dobrym, wymarzonym przeze mnie kierunku. Dziękuję organizatorom za ciężką pracę i dopracowanie wyżej wymienionych szczegółów. Przede wszystkim jednak dziękuję rekonstruktorom, którzy przez trzy dni dostarczali nam – publiczności – wielu pozytywnych emocji. Do zobaczenia na kolejnym Szturmie Twierdzy Zamość!

Michał Krasnowski

Najnowsze artykuły w kategorii „Felietony”

Eurofolk Zamość 2019

Eurofolk Zamość 2019 – okiem felietonisty

W ostatnim felietonie chwaliłem tegoroczną edycję Szturmu Twierdzy Zamość. Wczoraj (14 lipca) zakończył się Eurofolk 2019, dlatego postanowiłem ocenić również i tę imprezę.

fot. sasinparaksa / fotolia.com (archiwum)

Mordercy bezkarni – komentarz do artykułu w „TZ”

W niedawnym wydaniu „Tygodnika Zamojskiego” (3 kwietnia 2019 r.) ukazał się interesujący artykuł pani Anety Urbanowicz pt. „Mordercy bezkarni”. Tekst jest poświęcony mordercom z naszego...

Serce ze zniczy na Rynku Solnym w Zamościu | fot. Adrian Such

Kilka słów po zabójstwie Pawła Adamowicza

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest wydarzeniem wstrząsającym. Pogrzeb zorganizowano pięknie i uroczyście, ale czy osoby publiczne nie kierują debaty ws. tego zabójstwa na niewłaściwe...

materiał redakcyjny

Sylwester z laserami i bez disco polo – czy był udany?

W poniedziałek powitaliśmy 2019 rok. Miejska impreza sylwestrowa w Zamościu, zorganizowana na Rynku Wielkim, była inna niż dotychczasowe imprezy tego typu. Jak oceniam te zmiany?