Szturm Twierdzy Zamość 2019

Za nami Szturm Twierdzy Zamość 2019 – trzydniowa impreza, której, jako pasjonat historii Zamościa, nie mogłem przegapić. Jak oceniam tę edycję?

W ubiegłym roku opublikowałem podobny tekst. Oceniałem wtedy edycję 2018. Moja ocena była oczywiście pozytywna, ale zwracałem uwagę, że widowisko zasługuje na transmisję w jakiejś ogólnopolskiej telewizji, np. na kanale TVP Historia. Do spraw organizacyjnych nie miałem zastrzeżeń. Wydawało mi się, że niczego istotnego nie trzeba poprawiać. Ku mojemu zaskoczeniu, w tym roku pewne ważne kwestie rozwiązano jeszcze lepiej. Co konkretnie mam na myśli?

Otóż w trakcie bitwy dziennej ochrona z jeszcze większą stanowczością pilnowała, by na polu bitwy nie znalazł się nikt postronny. W przeciwieństwie do roku ubiegłego, wśród rekonstruktorów nie biegał żaden facet z kamerą czy aparatem fotograficznym, a nieliczne osoby z publiczności, które próbowały przekroczyć barierkę, były natychmiast upominane. Z kolei w trakcie bitwy nocnej, którą w tym roku zorganizowano przy Bramie Szczebrzeskiej, na uwagę zasługiwało dużo lepsze oświetlenie.

Nie mam absolutnie żadnych wątpliwości, że organizacja Szturmu podąża w dobrym, wymarzonym przeze mnie kierunku. Dziękuję organizatorom za ciężką pracę i dopracowanie wyżej wymienionych szczegółów. Przede wszystkim jednak dziękuję rekonstruktorom, którzy przez trzy dni dostarczali nam – publiczności – wielu pozytywnych emocji. Do zobaczenia na kolejnym Szturmie Twierdzy Zamość!

Michał Krasnowski

Najnowsze felietony

Eurofolk Zamość 2019

Eurofolk Zamość 2019 – okiem felietonisty

W ostatnim felietonie chwaliłem tegoroczną edycję Szturmu Twierdzy Zamość. Wczoraj (14 lipca) zakończył się Eurofolk 2019, dlatego postanowiłem skomentować również i tę imprezę.

Serce ze zniczy na Rynku Solnym w Zamościu | fot. Adrian Such

Kilka słów po zabójstwie Pawła Adamowicza

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest wydarzeniem wstrząsającym. Zastanawiam się jednak, czy osoby publiczne nie kierują debaty ws. tego zabójstwa na niewłaściwe tory?

materiał redakcyjny

Sylwester z laserami i bez disco polo – czy był udany?

W poniedziałek powitaliśmy 2019 rok. Miejska impreza sylwestrowa w Zamościu, zorganizowana na Rynku Wielkim, była inna niż dotychczasowe imprezy tego typu. Jak oceniam te zmiany?

fot. Adrian Such (archiwum)

Bilans powyborczy – felieton Daniela Czubary

Kadencja nowej Rady Miasta Zamość i prezydenta potrwa nie cztery, ale pięć lat, co samorządowcy zawdzięczają decyzji parlamentarzystów. Powyborcza arytmetyka wskazuje, że w Hetmańskim Grodzie władzę sprawować będzie koalicja radnych...

fot. Jason Morrison / freeimages.com (archiwum)

Łagodny wyrok za pobicie mieszkanki Zamościa

Mieszkanka Zamościa została brutalnie pobita. Sąd skazał sprawcę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Czy taki wyrok ma cokolwiek wspólnego ze sprawiedliwością?