Eurofolk Zamość 2019

W ostatnim felietonie chwaliłem tegoroczną edycję Szturmu Twierdzy Zamość. Wczoraj (14 lipca) zakończył się Eurofolk 2019, dlatego postanowiłem skomentować również i tę imprezę.

Kiedyś w prywatnej rozmowie mój znajomy – prominentny wykładowca na mojej Alma Mater – powiedział mniej więcej tak: „Kiedy przyjeżdża do mnie gość z zagranicy, zabieram go pokazać mu Zamość”. Kluczowe jest tu słowo „pokazać”. Zapewne mój znajomy miał na myśli zabytki, architekturę. A przecież Zamość to nie tylko zabytki, ale też ludzie i organizowane przez nich wydarzenia kulturalne. Jednym z takich wydarzeń jest międzynarodowy festiwal folklorystyczny Eurofolk.

Uważam, że Eurofolk – niezależnie od tego, o której edycji mówimy – to nie tylko doskonała okazja do promowania obcych kultur w Zamościu, ale też do promowania Zamościa na świecie. W trakcie środowego korowodu widziałem, jak mieszkańcy Zamościa „przybijają piątkę” z zagranicznymi artystami.

To najlepszy dowód na to, że z naszą gościnnością nie jest źle, a w haśle „Zamość – Twierdza Otwarta” nie ma żadnej marketingowej przesady.

Michał Krasnowski

Najnowsze felietony

Szturm Twierdzy Zamość 2019

Szturm Twierdzy Zamość 2019 – okiem felietonisty

Za nami Szturm Twierdzy Zamość 2019 – trzydniowa impreza, której, jako pasjonat historii Zamościa, nie mogłem przegapić. Jak oceniam tę edycję?

Serce ze zniczy na Rynku Solnym w Zamościu | fot. Adrian Such

Kilka słów po zabójstwie Pawła Adamowicza

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest wydarzeniem wstrząsającym. Zastanawiam się jednak, czy osoby publiczne nie kierują debaty ws. tego zabójstwa na niewłaściwe tory?

materiał redakcyjny

Sylwester z laserami i bez disco polo – czy był udany?

W poniedziałek powitaliśmy 2019 rok. Miejska impreza sylwestrowa w Zamościu, zorganizowana na Rynku Wielkim, była inna niż dotychczasowe imprezy tego typu. Jak oceniam te zmiany?

fot. Adrian Such (archiwum)

Bilans powyborczy – felieton Daniela Czubary

Kadencja nowej Rady Miasta Zamość i prezydenta potrwa nie cztery, ale pięć lat, co samorządowcy zawdzięczają decyzji parlamentarzystów. Powyborcza arytmetyka wskazuje, że w Hetmańskim Grodzie władzę sprawować będzie koalicja radnych...

fot. Jason Morrison / freeimages.com (archiwum)

Łagodny wyrok za pobicie mieszkanki Zamościa

Mieszkanka Zamościa została brutalnie pobita. Sąd skazał sprawcę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Czy taki wyrok ma cokolwiek wspólnego ze sprawiedliwością?