Podczas powstania Chmielnickiego w 1648 roku doszło do oblężenia Zamościa. Kwestią sporną jest pytanie, które zadaje wielu historyków – czy Zamość musiał zapłacić okup za odstąpienie od oblężenia?

Kozacko-tatarska armia Chmielnickiego przebyła olbrzymią (jak na tamte czasy) odległość. Jej szlaki zaopatrzeniowe były rozciągnięte, a po drodze toczyła wiele bitew. Ponadto nie posiadała ciężkich dział niezbędnych do oblężenia twierdzy oraz nie była przygotowana do zbliżającej się zimy.

Z kolei Zamość był twierdzą najnowocześniejszą w Europie, z doborowym wojskiem, któremu nie brakowało siły ani prochu. Obrońcy byli wypoczęci, przyzwoicie zaopatrzeni, ale też zmotywowani, bowiem zdawali sobie sprawę, że kapitulacja twierdzy zakończy się rzezią. Czy płacenie okupu było więc konieczne?

Trudno bez żadnych wątpliwości rozstrzygnąć, czy zamościanie musieli zapłacić okup za odstąpienie od oblężenia w 1648 roku. Pewne jest jednak, że próba zdobycia Zamościa przez Chmielnickiego i tak zakończyłaby się niepowodzeniem.

Michał Krasnowski

Najnowsze felietony

Eurofolk Zamość 2019

Eurofolk Zamość 2019 – okiem felietonisty

W ostatnim felietonie chwaliłem tegoroczną edycję Szturmu Twierdzy Zamość. Wczoraj (14 lipca) zakończył się Eurofolk 2019, dlatego postanowiłem skomentować również i tę imprezę.

Szturm Twierdzy Zamość 2019

Szturm Twierdzy Zamość 2019 – okiem felietonisty

Za nami Szturm Twierdzy Zamość 2019 – trzydniowa impreza, której, jako pasjonat historii Zamościa, nie mogłem przegapić. Jak oceniam tę edycję?

Serce ze zniczy na Rynku Solnym w Zamościu | fot. Adrian Such

Kilka słów po zabójstwie Pawła Adamowicza

Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest wydarzeniem wstrząsającym. Zastanawiam się jednak, czy osoby publiczne nie kierują debaty ws. tego zabójstwa na niewłaściwe tory?

materiał redakcyjny

Sylwester z laserami i bez disco polo – czy był udany?

W poniedziałek powitaliśmy 2019 rok. Miejska impreza sylwestrowa w Zamościu, zorganizowana na Rynku Wielkim, była inna niż dotychczasowe imprezy tego typu. Jak oceniam te zmiany?

fot. Adrian Such (archiwum)

Bilans powyborczy – felieton Daniela Czubary

Kadencja nowej Rady Miasta Zamość i prezydenta potrwa nie cztery, ale pięć lat, co samorządowcy zawdzięczają decyzji parlamentarzystów. Powyborcza arytmetyka wskazuje, że w Hetmańskim Grodzie władzę sprawować będzie koalicja radnych...