sobota, 08.07.2017

Dlaczego Trump wybrał Polskę?

Michał

Autor felietonu:

Michał Krasnowski

Prezydent USA Donald Trump podczas przemówienia na pl. Krasińskich w Warszawie (6 lipca 2017 r.)
Prezydent USA Donald Trump podczas przemówienia na pl. Krasińskich w Warszawie (6 lipca 2017 r.) fot. The White House, źródło: flickr.com

Niedawno, bo 16 maja, gościliśmy w Zamościu prezydenta Andrzeja Dudę, a niespełna dwa miesiące później do Warszawy przyleciał prezydent USA Donald Trump.

Wizyta Donalda Trumpa wraz z małżonką Melanią i córką Ivanką była stosunkowo krótka, ale bez wątpienia ważna i pełna emocji.

Ważna, bo cały świat usłyszał o politycznym, militarnym i gospodarczym wsparciu Polski przez supermocarstwo. Pełna emocji, bo padło w naszym kierunku wiele ciepłych słów – pochwał i obietnic. Warto jednak zauważyć, że pod tym względem przemówienie Trumpa na pl. Krasińskich w Warszawie nie odbiegało znacząco od przemówień poprzednich prezydentów USA.

Dlaczego Trump wybrał właśnie Polskę?

Moim zdaniem cele tej wizyty były dwa: upokorzenie krajów Europy zachodniej, a także potwierdzenie współpracy gazowej. Tutaj mam pewne obawy – że Donald Trump, biorąc pod uwagę jego niewątpliwy talent biznesowy, zachowuje się jak sprzedawca aut, który z łatwością wciska zdezelowane pojazdy w wygórowanej cenie.

Podsumowując, jako Polacy możemy być zadowoleni z tej wizyty, ale powinniśmy trochę ostudzić emocje – zachować rozsądek i ostrożność podczas dalszej współpracy z USA.

© autor/źródło: Michał Krasnowski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski