wtorek, 01.08.2017

Powstanie Warszawskie: rzeź Woli jako przykład ludzkiego okrucieństwa

Michał

Autor felietonu:

Michał Krasnowski

Fabryka „Ursus” przy ul. Płockiej na warszawskiej Woli była miejscem kaźni blisko 6 tysięcy polskich cywilów
Fabryka „Ursus” przy ul. Płockiej na warszawskiej Woli była miejscem kaźni blisko 6 tysięcy polskich cywilów źródło: wikimedia.org

Dziś w Zamościu, tak jak w całej Polsce, obchodzimy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednym z ważniejszych wydarzeń sierpnia'44 była rzeź Woli.

Rzeź Woli to jedno z najbardziej okrutnych wydarzeń Powstania Warszawskiego. Zagłada została wykonana już w pierwszych dniach Powstania na rozkaz Hitlera, który wymarzył sobie zrównać Warszawę z ziemią.

Bardzo trudno jest ustalić dokładną liczbę ofiar, ponieważ Niemcy spalali większość zwłok. Mimo to liczba około 50 tys. pomordowanych (mężczyzn, kobiet i dzieci) jest całkiem realna.

O ile udział niemieckich żołnierzy-bandytów jest wiedzą powszechną, o tyle nie każdy wie, że w rzezi brali udział także Ukraińcy. Ich czyny były tak bestialskie, że pewien niemiecki oficer, widząc co jego podwładni z Ukrainy czynią z powstańcami, nakazał natychmiastowe rozstrzelanie sprawców.

Dziś w całej Polsce, także w Zamościu, wspominamy bohaterów Powstania Warszawskiego – żołnierzy, a także cywilów wcielonych w szeregi powstańców. Nie zapominajmy też o osobach, które nie mogły walczyć lub nie potrafiły się bronić. Cześć ich pamięci.

© autor/źródło: Michał Krasnowski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski