sobota, 07.10.2017

Gorąca atmosfera w Hiszpanii. Czy Katalonia dokona secesji?

Michał

Autor felietonu:

Michał Krasnowski

Hiszpańska policja podczas bicia zwolenników niepodległości Katalonii
Hiszpańska policja podczas bicia zwolenników niepodległości Katalonii fot. Robert Bonet – eldiario.es / wikimedia.org, lic. CC BY-SA 3.0

Dantejskie sceny na ulicach Hiszpanii, związane z próbą odłączenia Katalonii i stworzenia z niej nowego państwa, wywołały jednoznaczną reakcję Niemiec i Komisji Europejskiej.

O „prawie narodów do samostanowienia” pisałem już komentując kwestię Serbii, Kosowa, Ukrainy i Krymu. Wskazywałem wtedy na niekonsekwencję (lub wręcz hipokryzję) tzw. świata zachodniego, który najpierw poparł odłączenie Kosowa od Serbii, a potem sprzeciwił się odłączeniu Krymu od Ukrainy.

Referendum w Katalonii

Wyniki ostatniego referendum w Katalonii wskazują, że Katalończycy nie chcą należeć do Hiszpanii, a być oddzielnym podmiotem prawa międzynarodowego.

Hiszpański rząd oczywiście nie uznał tego referendum za legalne. Do akcji wkroczyła policja, a na ulicach polała się krew. Również niemiecka prasa – powołując się na stanowisko Komisji Europejskiej – orzekła, że referendum jest nieważne, zaś rząd ma prawo używać siły wobec swoich obywateli, aby bronić państwa.

Co powiedzą Niemcy ws. Śląska?

Według mnie, precedens Kosowa usankcjonował działania separatystyczne w Europie. Nie zmienia to mojej oceny, że zgoda na niepodległość Kosowa była błędem, właśnie ze względu na wzbudzanie tendencji separatystycznych w innych krajach.

Niebezpieczeństwo dotyczy także Polski, bowiem niektóre środowiska polityczne na Śląsku głoszą podobne, bardzo groźne postulaty. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby opinia Niemiec lub Komisji Europejskiej na temat ewentualnego oderwania się Śląska od Polski była skrajnie odmienna niż ta dotycząca Katalonii.

© autor/źródło: Michał Krasnowski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski