Dokładnie 40 lat temu – 27 października 1978 roku – Sąd Wojewódzki w Zamościu ogłosił wyrok ws. Jana Masłowskiego, skazując zbrodniarza na karę śmierci.

Jan Masłowski vel Iwan Maslij był członkiem UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) i OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów). 27 października 1978 roku został skazany przez Sąd Wojewódzki w Zamościu na karę śmierci za mordy na ludności cywilnej i jeńcach wojennych.

Wyrok: kara śmierci

Oskarżony działał z całą świadomością i okrucieństwem. Naigrywał się ze swoich ofiar, zachęcał do ucieczki, a następnie zabijał je strzałem w tył głowy. Nikomu nie dał żadnych szans. Okupantowi wysługiwał się z całą gorliwością – przypomniał sąd w uzasadnieniu wyroku podkreślając, że w trakcie procesu Masłowski nie wykazał żadnej skruchy. — Wobec ogromu zbrodni i bestialstw popełnionych wobec Polaków, nie może być okolicznością łagodzącą fakt, że oskarżony przez 33 lata uniknął odpowiedzialności, żył na terenie PRL pod swoim nazwiskiem Jan Masłowski i przez ten czas nie popadł w konflikt z prawem – stwierdził zamojski sąd.

Wyrok wykonano

Masłowski nie uznał wyroku, do czego miał oczywiście prawo. Pół roku później Sąd Najwyższy w Warszawie oddalił rewizję. Skazany zwrócił się więc do Rady Państwa o ułaskawienie, ale ta postanowiła nie zamieniać kary śmierci na 25 lat więzienia. 9 sierpnia 1979 roku Sąd Wojewódzki w Zamościu ustalił datę realizacji kary śmierci na 20 sierpnia. Wyrok wykonano.

Czy sprawiedliwości stało się zadość? Myślę, że tak. Cieszę się, że PRL-owski sąd potrafił wyegzekwować sprawiedliwość po tak długim odstępie czasu.

Michał Krasnowski