Reklama

Informacja o cookies:
Używamy plików „cookie” i podobnych mechanizmów w celu monitorowania oglądalności. Możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki.

OK
niedziela, 12.11.2017

Zamość: 12-letni Rafał zginął na pasach. Kontrowersyjny wyrok sądu

Michał

Autor felietonu:

Michał Krasnowski

Pokaż znajomym:
12-letni Rafał zginął na przejściu dla pieszych
12-letni Rafał zginął na przejściu dla pieszych
fot. connel_design, fotolia.com (archiwum)

Rafał miał 12 lat, marzenia i całe życie przed sobą. Zginął przechodząc prawidłowo po pasach. Pod koniec października Sąd Rejonowy w Zamościu ogłosił wyrok wobec kierowcy – moim zdaniem, mający niewiele wspólnego ze sprawiedliwością.

Reklama

Do wypadku doszło 13 grudnia 2016 roku. Chłopiec przechodził przez przejście dla pieszych na ul. Wyszyńskiego. Kierowca jechał z prędkością ok. 74 km/h, choć powinien maksymalnie 50 km/h. Nie wyhamował. Rafał zmarł w szpitalu dwa dni później.

Na ile wyceniono życie chłopca?

27 października br. Sąd Rejonowy w Zamościu ogłosił nieprawomocny wyrok, „wyceniając” życie młodego człowieka na… rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, 20 tys. zł zadośćuczynienia, a także zwrot kosztów postępowania sądowego w kwocie 2386 zł.

Już sama kwalifikacja prawna budzi moje wątpliwości. Kierowca powinien wiedzieć, że przekraczając prędkość – w dodatku na przejściu dla pieszych – może kogoś zabić. Podjął jednak ryzyko. Czy wobec tego naprawdę mamy do czynienia z „nieumyślnym naruszeniem zasad”, a nie z tzw. „zabójstwem w zamiarze ewentualnym”?

Powiedzmy sobie szczerze – ten wyrok jest podpowiedzią dla potencjalnych morderców, że bardziej opłaca się potrącić śmiertelnie kogoś na pasach niż użyć noża.

Zastanówmy się też, co czuli rodzice tragicznie zmarłego chłopca po wyjściu z sądu. Jak czulibyśmy się my wszyscy, gdybyśmy stracili najbliższą osobę przez bezmyślność kierowcy? Czy naszą cywilizację stać na tylko taką „sprawiedliwość”?

Polub / udostępnij:
© autor/źródło: Michał Krasnowski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski
Tagi: Zamość | wypadek
Podobne tematy:
Reklama

Nasza społeczność: