niedziela, 15.04.2018

Kiedy Rosja straci cierpliwość?

Wojna w Syrii może doprowadzić do konfliktu między USA a Rosją
Wojna w Syrii może doprowadzić do konfliktu między USA a Rosją fot. andriano_cz, fotolia.com (archiwum)
Michał

Autor felietonu:

Michał Krasnowski

Na całym świecie mówi się o tym, że USA, Wielka Brytania i Francja zaatakowały cele w Syrii w odwecie za użycie przez reżim Baszara al-Asada broni chemicznej przeciwko rebeliantom.

Jednocześnie mało mówi się o aktualnych manewrach marynarki wojennej Chin. Wygląda na to, że oba mocarstwa prężą muskuły. Różnica między nimi polega na tym, że Chiny robią to w sposób pokojowy, natomiast USA atakują cele w Syrii, czyli o wiele słabszego przeciwnika. Przypomina mi to walkę boksera wagi ciężkiej z ledwo żywym człowiekiem.

Obawiam się, że Rosja, która w kwestii Syrii ma dużo do powiedzenia, może w końcu stracić cierpliwość. Stany Zjednoczone, nawet z sojusznikami, nie będą w stanie przeciwstawić się Rosji. Tym bardziej, że Turcja, która ma znaczące siły zbrojne w regionie, prowadzi własną politykę, a nie politykę NATO.

O ataku USA, Wielkiej Brytanii i Francji na Syrię mówi się, że był symboliczny, a według niektórych – przeprowadzony na użytek wewnętrzny tych krajów. Mimo to cała ta wojna symboliczna nie jest, a jej końca niestety nie widać.

© autor/źródło: Michał Krasnowski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski