niedziela, 10.06.2018

Jak wybierać ludzi do współpracy?

Czym kierować się w doborze osób do współpracy?
Czym kierować się w doborze osób do współpracy? fot. Andrey Popov, fotolia.com (archiwum)

Autor felietonu:

Michał Krasnowski

Czy lepiej współpracować z partaczem, czy z profesjonalistą? Odpowiedź jest oczywista – i powinna być niezmienna nawet wówczas, gdy poznamy poglądy lub szczegóły z życia osobistego tych osób.

Co pewien czas słyszę stwierdzenia, że zło opłaca się bardziej niż dobro, bo najlepiej radzą sobie ludzie cwani, a ci uczciwi ponoszą straty.

Często w swoim życiu przyczyniamy się do takiego postrzegania dobra i zła. Kiedy poszukujemy dobrego mechanika, to pod pojęciem „dobrego” mamy na myśli fachowca, a nie moralność. Inny przykład: chirurg ratujący zdrowie. Jeśli mamy do wyboru albo wybitnego profesjonalistę, którego codzienność „po godzinach” jest pełna rozpusty, albo dobrego człowieka, który słynie ze swojego partactwa, to kogo wybierzemy? Jak już wspomniałem, odpowiedź jest oczywista.

Być może w stwierdzeniu o „cwanych i uczciwych” jest trochę racji, ale mimo to uważam, że podczas doboru ludzi do współpracy powinniśmy zwracać uwagę na ich profesjonalizm i skuteczność, a nie życie osobiste. Każdy w życiu popełnia błędy – ważne, aby nie popełniać ich na stole operacyjnym.

© autor/źródło: Michał Krasnowski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski