Zalanie domu wodami opadowymi to bardzo poważny problem. Woda jest dość niszczycielskim żywiołem i nawet jeżeli nie leje się strumieniami, może spowodować poważne szkody i zniszczenia. Przede wszystkim niszczy ściany, tynki, meble. Powoduje, że do mieszkania dostaje się wilgoć, a to może spowodować powstanie grzyba.

Usunięcie tych zniszczeń nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim dlatego, że wiąże się z długotrwałym i intensywnym osuszaniem. Jeżeli osuszanie nie będzie przeprowadzone prawidłowo, wilgoć może wrócić i spowoduje kolejne straty. Warto więc przygotować się do sezonu jesienno-zimowego.

Przygotowanie domu na jesień – zacznij od dachu

Przede wszystkim już na etapie budowy domu należy zadbać o odpowiednie przygotowanie domu. Dach i całe poszycie dachowe musi być wykonane z materiałów dobrej jakości i szczelnie zabezpieczone. Niezależnie od tego, czy będzie to dachówka, blachodachówka czy blacha, musi być odpowiednio zabezpieczona i zaimpregnowana. 

Dobra izolacja i impregnat pozwolą na dodatkowe wsparcie funkcji dachu. Jeżeli dom jest starszy i stoi już kilka sezonów, przed jesienią należy przeprowadzić prace serwisowe i konserwatorskie. Należy sprawdzić, czy wszystkie elementy pokrycia dachowego są w dobrym stanie, czy nic nie uległo uszkodzeniu lub zniszczeniu i czy nigdzie nie utworzyła się szczelina. Warto również odświeżyć stan pokrycia, poprawić łączenia i ewentualnie odnowić impregnację.

Jeżeli dojdzie do zalania mieszkania wodami opadowymi i ubezpieczyciel stwierdzi, że powodem jest zły stan dachu, wówczas nie ma co liczyć na pieniądze z ubezpieczenia. Taki zapis jest zawarty w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które można znaleźć przeglądając dostępne ubezpieczenie domu (składkę można wyliczyć np. na: www.ubezpieczeniemieszkania.pl).

Ubezpieczenie domu – kluczowy jest zakres ochrony

A skoro już mowa o ubezpieczeniu domu, to warto się zastanowić nad tym, jaka polisa będzie tutaj najbardziej odpowiednia.

Podstawowym elementem ubezpieczenia domu jest ubezpieczenie murów i stałych elementów od pożaru i zalania. Z tym że jest to zalanie z instalacji hydraulicznej, a nie wodami opadowymi. Chcąc zabezpieczyć swoją nieruchomość od zalania wodami opadowymi trzeba wykupić odpowiednie rozszerzenie, które gwarantuje tego rodzaju ochronę.

Mając więc podstawową polisę z rozszerzeniem dotyczącym ryzyk dodatkowych można już czuć się bezpiecznie i spać spokojnie, nawet w czasie najbardziej ulewnego deszczu. Oczywiście, warunkiem jest tutaj wspomniany wcześniej odpowiedni stan dachu i brak jakichkolwiek uszkodzeń, które wpłynęłyby na jego szczelność.

Podczas zalania uszkodzeniu ulegają jednakże nie tylko ściany domu, ale również sprzęty, urządzenia i meble. Ich odkupienie to bardzo duże koszty, na które właściciel nieruchomości może nie być przygotowany. Właśnie dlatego, poza rozszerzeniem dotyczącym dodatkowych ryzyk, warto również zdecydować się na ubezpieczenie dotyczące ochrony ruchomości domowych. W ramach tej umowy dodatkowej, można zyskać ochronę mebli, sprzętu RTV i AGD, cennych przedmiotów i wartości pieniężnych.

Trudno bowiem przewidzieć, jakie rozmiary będzie miało to zalanie. Jeżeli dach zostanie zniszczony pod nieobecność domowników, zalanie może się okazać bardzo poważne. Warto sprawdzić, jakie możliwości daje ubezpieczenie mieszkania od zalania na www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Dzięki temu, ubezpieczony jest przygotowany na to, jakie wsparcie może ewentualnie otrzymać i jakie sytuacje są objęte ochroną. 

Podsumowując, przygotowanie domu na jesień powinno iść niejako dwutorowo. Z jednej strony należy odpowiednio przygotować i zabezpieczyć dach, a z drugiej strony powinno się wykupić polisę ubezpieczeniową. Zabezpieczenie dachu zmniejszy ryzyko zdarzenia, a ponieważ trudno uniknąć niektórych sytuacji, to ubezpieczenie pomoże poradzić sobie z ewentualnymi kosztami, gdyby jednak doszło do zalania.

Rodzaj publikacji: Artykuł sponsorowany

Najnowsze artykuły w kategorii „Porady”

Kredyt hipoteczny na 200 tysięcy złotych – gdzie szukać?

Kredyt hipoteczny na 200 tysięcy złotych – gdzie szukać?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu, której skutki mają znaczący wpływ na najbliższe kilkadziesiąt lat. Dlatego właśnie inwestycja w dom lub pierwsze mieszkanie powinna...

Paczkomaty w Zamościu

Paczkomaty blisko Ciebie w Zamościu

Czy istnieje sposób, by szybko nadawać i odbierać przesyłki? By nie czekać w kolejkach lub nie stać w oknie spoglądając za kurierem w pobliżu? Tak, wystarczy poznać możliwości Paczkomatów.

materiał nadesłany

Uleczona edukacja, czyli kierunki szkół medycznych znów na topie

Kierunki szkół medycznych to dobry wybór dla ludzi, którzy chcą mieć fach w ręku. Zawód, do którego w ten sposób można zdobyć uprawnienia, jest ważny – pomaga ludziom złagodzić ból...

Paczkomat przy ul. Weteranów w Zamościu

Wyślij i odbierz paczkę z najbliższym Paczkomatem w Zamościu

Czy można szybko i wygodnie nadać lub odebrać przesyłkę w Zamościu? Oczywiście, że tak! W tym mieście znajdziesz wiele Paczkomatów. Jednym z nich jest punkt na ulicy Weteranów 4, który...