sobota, 24.03.2018

Czy zmiana czasu ma sens? [sonda]

Tej nocy zmieniamy czas o jedną godzinę do przodu
Tej nocy zmieniamy czas o jedną godzinę do przodu fot. magann, fotolia.com (archiwum)

Najbliższej nocy (24/25 marca) zmieniamy czas z zimowego na letni, czyli o jedną godzinę do przodu. Czy zmiana czasu ma sens? Zapraszamy do oddania głosu w naszej sondzie.

Zmiana czasu nastąpi w ostatnią niedzielę miesiąca, czyli już najbliższej nocy (24/25 marca). Wskazówki zegarów przestawimy z godziny 2.00 na 3.00.

Według zwolenników zmiany czasu, ma ona pozwolić na lepsze wykorzystanie światła słonecznego. Z kolei przeciwnicy argumentują, że niektóre osoby, zwłaszcza te o ustabilizowanym rytmie życia, mogą odczuwać pewne dolegliwości, np. senność i znużenie, bóle głowy, brak koncentracji, osłabienie fizyczne.

Koniec zmiany czasu?

Istnieje duża szansa na to, że będzie to ostatnia zmiana czasu, bowiem pomysł jej zniesienia, zaproponowany przez PSL, zyskał aprobatę posłów z innych klubów parlamentarnych. Sejm pracuje nad zmianą przepisów. Ustawa likwidująca zmianę czasu miałaby obowiązywać już od 1 października br.

Pojawiają się jednak głosy, że zniesienie zmiany czasu w Polsce jest niemożliwe bez wcześniejszej zmiany przepisów Unii Europejskiej.

Czy zmiana czasu ma sens? Zapraszamy do oddania głosu w naszej sondzie.

Czy zmiana czasu ma sens?
© autor/źródło: Portal Zamojski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski
Zobacz także: