Stowarzyszenie „Zamość – Nasz Wspólny Dom” planuje rozpoczęcie zbiórki podpisów na rzecz obniżenia diet radnym do 1000 złotych.

Przypomnijmy – podczas ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się 29 listopada, radni przyznali sobie podwyżki.

Od 2007 roku dieta radnego Rady Miasta Zamość wynosiła 800 zł, po podwyżce będzie wynosić 1400 zł. Wzrosną także diety członków prezydium Rady Miasta. Wiceprzewodniczący RM będą dostawać 1700 zł (dotychczas 1450 zł), a przewodniczący – 2000 zł (dotychczas 1940 zł).

W głosowaniu wzięło udział 22 spośród 23 radnych, nieobecny był Wiesław Nowakowski. Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez wszystkich radnych obecnych na sali, niezależnie od opcji politycznej.

Zbiórka podpisów ws. obniżenia diet

Uchwała o podwyższeniu diet wzbudziła kontrowersje wśród czytelników Portalu Zamojskiego. Zdecydowana większość komentarzy miała wydźwięk negatywny. Czytelnicy zwracali uwagę m.in. na to, że radni dopiero rozpoczynają kadencję, a wielu z nich to nowe twarze.

Uważamy, że podwyżka w wysokości 75 proc. jest stanowczo za wysoka. Weźmy pod uwagę to, że podczas całej kampanii wyborczej żaden z kandydatów do Rady Miasta nie podniósł tego problemu, tak że mieszkańcy nie wiedzieli nic o planach na nadchodzącą podwyżkę – podkreśla Diana Sawicka, przewodnicząca Stowarzyszenia „Zamość – Nasz Wspólny Dom”. I przypomina, że „radni mówili wielokrotnie o wysokim zadłużeniu miasta”.

W najbliższych dniach rozpoczniemy zbiórkę podpisów pod uchwałą obniżającą dietę radnym do 1000 zł. Nasza podwyżka względem kwoty bazowej wynosi 25 proc., czyli znacznie mniej jaką przyjęli radni na ostatniej sesji – poinformował nas Łukasz Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia.

O losach tej inicjatywy będziemy informować na bieżąco. Czy zbiórka podpisów ws. obniżenia diet radnym to dobry pomysł? Zapraszamy do oddania głosu w naszej sondzie.

Czy popierasz zbiórkę podpisów ws. obniżenia diet radnym?