Do listy spraw urzędowych, jakie można załatwić przez internet, dołączono możliwość złożenia wniosku o… powołanie do wojska, a konkretnie – Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby aplikujące tą drogą będą mogły liczyć na dodatkowe punkty podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dotychczas osoby chętne do służenia w Wojskach Obrony Terytorialnej musiały zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU), aby tam złożyć papierowy wniosek o powołanie do służby.

Teraz osobista wizyta w WKU nie jest już potrzebna, wystarczy skorzystać z platformy ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która jest dostępna na stronie www.epuap.gov.pl – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak tłumaczy, wniosek znajduje się w katalogu spraw, w zakładce „bezpieczeństwo narodowe”, a dalej – „spełnianie powszechnego obowiązku obrony”.

Dodatkowe punkty podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rzecznik lubelskich „terytorialsów” wylicza najważniejsze zalety tego rozwiązania: — Chętnych do służby w WOT nie ograniczają już godziny pracy urzędów, sami mogą zdecydować, kiedy złożą wniosek. Dokumentu nie trzeba też podpisywać ręcznie, w tym celu można skorzystać z tzw. profilu zaufanego. Osoby, które skorzystają z tej formy aplikacji będą mogły liczyć na dodatkowe punkty podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Obecnie w szeregach WOT pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją tej formacji jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.