Dziś ulicami Zamościa przeszedł V Orszak Trzech Króli. Wydarzenie zgromadziło tłumy uczestników. Publikujemy pełną fotorelację.

Orszak odbył się tradycyjnie w Święto Trzech Króli (Objawienia Pańskiego). Tegoroczna edycja zbiegła się z 20. rocznicą wizyty papieża Jana Pawła II w Zamościu, w związku z tym trasa Orszaku była inna niż zwykle.

— Mamy to szczęście, że w Zamościu 20 lat temu podążaliśmy na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski. Tam zaczynamy zamojski Orszak w 2019 roku – zapowiadała wcześniej Małgorzata Farion ze Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.

Trasa uwzględniała trzy przystanki na scenki jasełkowe: na schodach kościoła pw. MBKP (Szkoła Podstawowa nr 4 w Zamościu), przy Urzędzie Gminy Zamość (Szkoła Podstawowa nr 3 w Zamościu, Szkoła Podstawowa w Płoskiem) oraz na Rynku Wielkim (Grupa Teatralna „Jednak Warto” działająca przy Parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności, Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu).

V Orszak Trzech Króli w Zamościu – fotorelacja

O godz. 10.00 została odprawiona msza święta w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Nabożeństwo odprawił biskup Marian Rojek. Już w trakcie mszy przed kościołem zbierali się pierwsi uczestnicy.

W orszaku wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym Miasta Zamość, Gminy Zamość, powiatu zamojskiego.

Na zdjęciach poniżej: trzej królowie, a także Dzieciątko z Maryją i Józefem.

Po mszy świętej odegrano pierwszą scenkę na schodach kościoła.

Po występie ruszył Orszak, najpierw ulicą Wyszyńskiego.

W trakcie Orszaku kolędowała m.in. młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu wraz ze Szkołą Muzyczną Yamaha w Zamościu.

Przystanek na scenkę jasełkową przy Urzędzie Gminy Zamość (ul. Peowiaków).

Po krótkim wypoczynku uczestnicy ruszyli dalej – ulicą Partyzantów, Łukasińskiego i Grodzką aż na Rynek Wielki.

Ostatnia scenka została odegrana na Rynku Wielkim. Tuż po niej trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar – złożyli pokłon Dzieciątku.

Przed publicznością wystąpiła także Szkoła Muzyczna Yamaha.

Po występie nadszedł czas na życzenia noworoczne i wzajemne podziękowania. Głos zabrała najpierw Małgorzata Farion, organizatorka Orszaku, a następnie patroni honorowi: przewodniczący Rady Miasta Zamość Piotr Błażewicz (w imieniu prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka), wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński oraz biskup Marian Rojek.

Na scenie pojawiła się także wiceprezydent Zamościa Małgorzata Bzówka.

Kolędowania nie było końca…

Na uczestników czekały słodkie i ciepłe poczęstunki. Do namiotów 32. Wojskowego Oddziału Gospodarczego ustawiały się długie kolejki.

Portal Zamojski był patronem medialnym tego wydarzenia.

Najnowsze wiadomości

13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Za nami 13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Dziś (22.12) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się tradycyjna, 13. Wigilia mieszkańców miasta pod hasłem „Bądźmy wszyscy razem”.

Wieszaki przy „Okrąglaku” | fot. Adrian Such

„Marzniesz?? Weź sobie ubranie!” – akcja w Zamościu

Idzie zima. W związku z tym w kilku punktach Zamościa, z inicjatywy PGK Sp. z o.o., pojawiły się wieszaki na ubrania dla potrzebujących.

Czujnik jakości powietrza

Zamość ma kolejne czujniki jakości powietrza

W Zamościu zainstalowano kolejne czujniki jakości powietrza. Władze miasta poinformowały dziś (18.12) o zakupie pięciu takich urządzeń.

fot. Adrian Such

„Dziś sędziowie, jutro Ty” – protest w Zamościu

W Zamościu trwa protest pod hasłem „Dziś sędziowie, jutro Ty”. Podobne protesty zorganizowano w wielu innych miejscowościach w Polsce.

materiał nadesłany

Turniej o Puchar Dyrektora OSiR – publikujemy wyniki

W ostatnią sobotę (14.12) w Zamościu rozegrano halowy turniej piłki nożnej Orlików Starszych z rocznika 2009 o Puchar Dyrektora OSiR.