Radni Zamojskiej Koalicji Obywatelskiej zwrócili się do prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka z wnioskiem o zarządzenie przeprowadzenia w zamojskich szkołach lekcji na temat tzw. „mowy nienawiści”.

— Takie lekcje w naszej ocenie przyczynią się do zahamowania negatywnych emocji i uświadomią młodym ludziom, że język złych emocji wcześniej czy później przeradza się w złe czyny – napisano w dokumencie przesłanym do naszej redakcji. Jak dodano, „należy nauczyć młodzież, jak wyrażać swoje stanowisko nie obrażając przy tym osób o odmiennych poglądach”.

Radni wyrazili nadzieję, że wniosek zostanie odebrany przychylnie przez prezydenta oraz całą Radę Miasta. Pod wnioskiem podpisali się: Rafał Zwolak, Ireneusz Godzisz, Sławomir Ćwik, Agnieszka Klimczuk, Janusz Kupczyk.

Inicjatywa radnych Zamojskiej Koalicji Obywatelskiej ma związek z tragicznym wydarzeniem, do którego doszło 13 stycznia w Gdańsku. Prezydent tego miasta Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem na scenie podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 53-letni Paweł Adamowicz przeszedł 5-godzinną operację, zmarł w szpitalu następnego dnia.