Wczoraj (6 lutego) odbył się finał Konkursu Matematycznego, organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Zamościu oraz I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu. Publikujemy nazwiska laureatów.

Łącznie w konkursie wzięło udział ponad 1000 osób z Zamościa i regionu. Do finału zakwalifikowało się 33 uczniów szkół średnich, a także 61 uczniów gimnazjów i ósmych klas szkół podstawowych.

W kategorii szkół średnich zwyciężył Patryk Greszta z III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. Drugie miejsce zajął Emil Łasocha z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, zaś trzecie – Mateusz Zalewski z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.

W kategorii gimnazjów i szkół podstawowych zwyciężył Piotr Łaba z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju. Drugie miejsce zajął Michał Ferens, również z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju, zaś trzecie – Jan Ziemiński z Zespołu Szkół Społecznych w Zamościu.

Ten rok jest rokiem jubileuszowym. 2 kwietnia 1919 r. w Krakowie polscy matematycy utworzyli Towarzystwo Matematyczne, łączące naukowców matematyków. Rok później zmieniono nazwę na Polskie Towarzystwo Matematyczne. Dało to początek polskiej szkole matematyki, która rozwijała się w wielu ośrodkach. Czuję dumę, że ten Konkurs odbywa się pod patronatem towarzystwa naukowego – powiedział w trakcie finału dr hab. Witold Mozgawa, prezes Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego.