Sławomir Zawiślak

Dziś w Zamościu odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O godz. 11.00 w kościele św. Katarzyny została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Po mszy rozpoczęły się główne uroczystości przy tablicy upamiętniającej byłą katownię UB, umieszczonej na budynku przy ul. Kolegiackiej obok Katedry Zamojskiej.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wojska, pozostałych służb mundurowych, władz państwowych i samorządowych, harcerstwa, szkół i innych instytucji, m.in. poseł Sławomir Zawiślak, wiceprezydent Zamościa Piotr Zając, starosta powiatu zamojskiego Stanisław Grześko.

Uroczystości poprowadził Marian Derkacz ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Okolicznościowe przemówienie, po ceremoniale wojskowym i odśpiewaniu hymnu narodowego, wygłosił poseł Sławomir Zawiślak, prezes ŚZŻAK Okręg Zamość.

Apel pamięci odczytał ppor. Andrzej Nowosad z 25. batalionu lekkiej piechoty.

Po salwie honorowej i minucie ciszy nadszedł czas na ostatni punkt programu – złożenie wieńców i kwiatów przez delegacje.

Na godz. 13.30 zaplanowano spektakl patriotyczny w Klubie Batalionowym przy ul. Piłsudskiego 36 w wykonaniu kadetów Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych im. Powstania Zamojskiego w Zamościu.

Obchody zorganizowali: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, 3. Batalion Zmechanizowany w Zamościu, Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu, Kościół Rektoralny Św. Katarzyny w Zamościu.