Ponad 19 tysięcy płatników ma nadpłaty na swoich kontach w biłgorajskim oddziale ZUS. Aktywni płatnicy mogą otrzymać zwrot pieniędzy lub pomniejszyć swoje składki za kolejne miesiące. Nieaktywni mają pięć lat na to, aby wystąpić o zwrot.

Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nadpłata składek powstaje wówczas, gdy przedsiębiorca zapłaci więcej niż zadeklarował w dokumentach lub więcej niż wynika to z przepisów. Nadpłatę zalicza się w pierwszej kolejności na pokrycie ewentualnego zadłużenia. Jeżeli przedsiębiorca nie ma żadnych zaległości, to sam decyduje co zrobić z nadwyżką – może otrzymać zwrot nadpłaconych środków albo wykorzystać je do opłacenia bieżących lub przyszłych składek.

Ponad 31 mln zł nadpłat u aktywnych płatników

Dziś na kontach prawie 15,7 tys. aktywnych płatników obsługiwanych przez Oddział ZUS w Biłgoraju jest prawie 31,5 mln zł nadpłat – informuje Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim. Jak dodaje, nadpłaty widnieją również na kontach 3747 płatników, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat, a dokładnie 1 stycznia 2017 roku lub później. — Wysokość tych nadpłat to ponad 646 tys. zł – wylicza rzeczniczka.

Jeśli przedsiębiorca nie wie z jakim saldem zakończył swój biznes, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub sprawdzić rozliczenia przez internet, na swoim profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Apelujemy do przedsiębiorców, by na bieżąco kontrolowali stan swoich rozliczeń składkowych. Jeżeli zaś kończą prowadzenie własnego biznesu, zawsze warto zweryfikować saldo na swoim koncie. Profil płatnika na PUE ZUS umożliwia zarówno bieżącą kontrolę płatności, jak i ostateczną weryfikację swojego salda – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

Jeśli na koncie jest nadpłata, warto jak najszybciej złożyć wniosek o jej zwrot. Nadpłata przedawnia się po pięciu latach od dnia wpłaty lub od otrzymania zawiadomienia. Zwrot następuje w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.