Dyplom dla Zamościa

Organizatorzy Orszaków Trzech Króli z całej Polski zjechali do Warszawy, aby podsumować to wydarzenie i i wymienić się doświadczeniami. Dyplom dla Zamościa odebrała Małgorzata Farion, główna organizatorka zamojskiego Orszaku.

Ogólnopolski Zjazd Orszaków Trzech Króli odbył się 2 marca w Warszawie, w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W uroczystości wzięli udział organizatorzy orszaków z całej Polski oraz koordynatorzy orszaków w Polsce i na świecie. Uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz pomysłami na przyszłość.

— Orszak Trzech Króli to owoc współczesności, czyli owoc naszego pokolenia, które dostrzegło potrzebę wychodzenia na zewnątrz, na miasto, w głoszeniu Ewangelii. I nawet jeśli dla wielu ludzi to, co się dzisiaj modnie nazywa tzw. katolicyzmem kulturowym, tzn. takim gdzie człowiek może już nie lgnie do Pana Boga, Kościoła, z motywów głębokiej wiary, ale są w nim korzenie kulturowe, korzenie tradycji , które szanuje, pielęgnuje przy okazji świąt czy większych uroczystości, nawet jeżeli jest to dla wielu ludzi wymiar takiego katolicyzmu kulturowego, to jest w tym zawarta nadzieja, że to kiedyś doprowadzi do stawiania sobie jeszcze głębszych pytań, czysto ewangelicznych. Takich pytań, które doprowadzą do spotkania z Panem Bogiem przez wiarę – powiedział do wszystkich zgromadzonych kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski.

W dzisiejszych, bardzo laicyzacyjnych czasach w świecie i Europie, takie wyjście na ulicę, bo religia jest sprawą publiczną i ma prawo być sprawą publiczną, jest jeszcze ważniejsze niż 30 lat temu. Prądy, które kiedyś były we Francji i są dzisiaj bardzo mocne, gdzie liczy się świeckość rozumiana kąśliwie i rozumiana negatywnie, są modne. Myślę, że Orszak Trzech Króli przełamuje te współczesne mody, które są obecne w naszym życiu. Rozwijacie to dzieło jeszcze bardziej – zaapelował.

Dyplom dla Zamościa

Na Zjeździe nie zabrakło akcentów związanych z Zamościem. — Pokazane zostały zdjęcia z naszego Orszaku, sympatycznie, bardzo życzliwie o naszym Orszaku wypowiedziała się pani Jolanta Stachacz prowadząca Zjazd, która wspominała Galę V Orszaku Trzech Króli w Zamościu, na której, ku naszej wielkiej radości, była obecna – poinformowała nas Małgorzata Farion, prezes Stowarzyszenia Miłośników Orszaku Trzech Króli w Zamościu, która odebrała dyplom dla Zamościa.

Orszak Trzech Króli 2019 odbył się w 752 miejscach w Polsce i 22 za granicą. W Polsce odbył się w 16 województwach i 41 diecezjach, m.in. w Zamościu.

Portal Zamojski był patronem medialnym tegorocznego Orszaku. Bogatą fotorelację z tego wydarzenia można obejrzeć w osobnym artykule.