Gen. Jarosław Gromadziński

Dziś (11 marca) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu odbyło się spotkanie z gen. Jarosławem Gromadzińskim, dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej.

W spotkaniu z dowódcą tzw. „Żelaznej Dywizji” wzięli udział: rektor PWSZ prof. nadzw. dr hab. Andrzej Samborski, prorektor prof. dr hab. Waldemar Martyn, kanclerz Jerzy Korniluk, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych prof. zw. dr hab. Henryk Chałupczak, wykładowcy, studenci PWSZ oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu.

Dowódca mówił m.in. o wymaganiach, jakie stawia przed kandydatami wojsko. — W ramach formowania nowej brygady, czyli 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie, odwiedzam wszystkie garnizony, które wejdą w jej skład. Tak się składa, że Zamość będzie częścią tej brygady. Widzimy potencjał w takim programie jak Legia Akademicka, jeśli chodzi o kandydatów do jednostki, którą będziemy formować. Wystąpiliśmy już z wnioskiem o przyjęcie ok. 30 podoficerów, którzy ukończyli Legię Akademicką. Poszukujemy ludzi, którzy ukończyli różne kierunki studiów – poinformował gen. Jarosław Gromadziński.

Miejsce spotkania było nieprzypadkowe, bowiem PWSZ w Zamościu już po raz drugi realizuje program Ministerstwa Obrony Narodowej pn. Legia Akademicka, będąc w gronie kilkudziesięciu uczelni z całej Polski zakwalifikowanych do tego programu.