Jarosław Gowin w Zamościu

Dziś (11 maja) do Zamościa przyjechał dr Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego mówił m.in. o rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, a także sytuacji szkolnictwa w Polsce i absolwentów na rynku pracy.

Jarosław Gowin spotkał się z prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem, władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu oraz dziennikarzami lokalnych mediów. W konferencji prasowej zorganizowanej w rektoracie PWSZ, oprócz ministra Gowina, wzięli też udział: prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Stanisławek – sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. nadzw. dr hab. Andrzej Samborski – rektor PWSZ, prof. dr hab. Waldemar Martyn – prorektor PWSZ, Lech Szopiński – przewodniczący Rady Uczelni w PWSZ. Uczestników konferencji powitał Jerzy Korniluk, kanclerz uczelni.

W trakcie konferencji mówiono m.in. o rozwoju PWSZ w Zamościu, planach reaktywacji Akademii Zamojskiej, międzynarodowej wymianie studentów, a także o sytuacji szkolnictwa wyższego w Polsce i absolwentów na rynku pracy.

Kształcimy za dużo osób na poziomie magisterskim. Wszystkie prognozy dot. rozwoju rynku pracy pokazują, że kształcimy 3 razy za dużo magistrów, natomiast powinniśmy się koncentrować przede wszystkim na kształceniu osób zdobywających licencjat – powiedział Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej.

Na pewno warto studiować. Każdego z maturzystów, trzymając kciuki za zdane egzaminy, chciałbym zachęcić do podjęcia studiów. Natomiast w wielu zawodach, chociażby w przypadku informatyki, którą zamierza uruchomić uczelnia zamojska (PWSZ w Zamościu – red.), poziom wykształcenia licencjacki jest w zupełności wystarczający do tego, żeby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami nowoczesnych technologii – dodał minister Gowin.

Licencjat to są wyższe studia. Tak należy to odbierać. Magister to jest tytuł naukowy. Nie wszystkie studia muszą się kończyć tytułem naukowym jako wstępem do doktoratu, habilitacji, profesury. (…) Biorąc pod uwagę Europę mamy tych magistrów bardzo dużo. To są dwa lata wyjęte młodemu człowiekowi z możliwości kariery zawodowej – podkreślił wiceminister Andrzej Stanisławek.

Pełny film z konferencji publikujemy poniżej.

Najnowsze wiadomości

13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Za nami 13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Dziś (22.12) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się tradycyjna, 13. Wigilia mieszkańców miasta pod hasłem „Bądźmy wszyscy razem”.

Wieszaki przy „Okrąglaku” | fot. Adrian Such

„Marzniesz?? Weź sobie ubranie!” – akcja w Zamościu

Idzie zima. W związku z tym w kilku punktach Zamościa, z inicjatywy PGK Sp. z o.o., pojawiły się wieszaki na ubrania dla potrzebujących.

Czujnik jakości powietrza

Zamość ma kolejne czujniki jakości powietrza

W Zamościu zainstalowano kolejne czujniki jakości powietrza. Władze miasta poinformowały dziś (18.12) o zakupie pięciu takich urządzeń.

fot. Adrian Such

„Dziś sędziowie, jutro Ty” – protest w Zamościu

W Zamościu trwa protest pod hasłem „Dziś sędziowie, jutro Ty”. Podobne protesty zorganizowano w wielu innych miejscowościach w Polsce.

materiał nadesłany

Turniej o Puchar Dyrektora OSiR – publikujemy wyniki

W ostatnią sobotę (14.12) w Zamościu rozegrano halowy turniej piłki nożnej Orlików Starszych z rocznika 2009 o Puchar Dyrektora OSiR.