Eurofolk Zamość 2019 – korowód ulicami miasta

W Zamościu trwa XVIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Eurofolk”. Dziś ulicami miasta przeszedł głośny i barwny korowód zespołów z różnych zakątków świata.

Korowód był poprzedzony zbiórką artystów przed Zamojskim Domem Kultury.

Korowód ulicami Zamościa

W korowodzie ulicami Partyzantów, Łukasińskiego i Grodzką uczestniczyły wszystkie zespoły biorące udział w tej edycji festiwalu – z Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Gruzji, Kanady, Polski, USA i Węgier. Były tańce, śpiewy, wspólne zdjęcia.

Prezentacja zespołów na scenie

Celem przemarszu był Rynek Wielki, gdzie odbył się koncert inauguracyjny. Na początku wszystkie zespoły przywitały się z publicznością.

Oficjalne rozpoczęcie

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu ogłosił prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Chwilę wcześniej – wraz z Piotrem Orzechowskim, dyrektorem Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość – złożył podziękowania sponsorom festiwalu. Statuetki otrzymali: Małgorzata i Henryk Ryczkowie (Restauracja Morandówka) oraz Grzegorz Sobka (Zakład Remontowo-Konserwacyjny Sp. z o.o.).

Eurofolk Zamość 2019 – co jeszcze w programie?

Festiwal rozpoczął się wczoraj (9 lipca) koncertem pt. „Gospodarze-Gościom”, podczas którego wystąpiły dwa zespoły – „Zamojszczyzna” i „Krywań”. Seria codziennych koncertów na Rynku Wielkim potrwa do niedzieli (14 lipca).

W dniach 12-14 lipca na Rynku Wielkim odbędzie się kiermasz sztuki ludowej. To jednak nie koniec atrakcji. — Jak co roku zapraszamy mieszkańców Zamościa do wspólnych zabaw tanecznych przy ogródkach restauracyjnych na Rynku Wielkim po koncertach wieczornych. Takie zabawy odbywać się będą w piątek i sobotę (12, 13 lipca) od godz. 20.30 – czytamy w zaproszeniu.

Organizatorzy: Zamojski Dom Kultury i Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Patroni honorowi: marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Portal Zamojski jest patronem medialnym tegorocznego Eurofolku. Szczegółowy program festiwalu i ceny biletów podaliśmy w zapowiedzi tutaj.