Protest ws. budowy spalarni odpadów w Zamościu

Dziś (18 lipca) przy ul. Hrubieszowskiej odbył się protest ws. budowy spalarni odpadów w Zamościu. Publikujemy relację i zdjęcia z protestu, a także oświadczenie inwestora w tej sprawie.

Zgromadzenie otworzył Rafał Farion, przewodniczący Społecznego Komitetu „NIE dla spalarni śmieci w Zamościu”. Już na samym początku odczytano apel o rezygnację z budowy spalarni przy ul. Hrubieszowskiej. — Żądamy rezygnacji z realizacji przedsięwzięcia, a w przypadku kontynuacji prac nad projektem będziemy zmuszeni do zaostrzenia form naszego protestu. Zwracamy się do instytucji i osób publicznych o ochronę naszych praw obywatelskich, ponieważ Państwo macie prawo, ale i obowiązek reprezentować zwykłych obywateli, szczególnie w zderzeniu z tak potężnym holdingiem jakim jest firma Veolia i w tak ważnej kwestii, jaką jest zdrowie i ludzkie życie – napisano w apelu.

Następnie głos zabrali m.in. niektórzy radni Rady Miasta Zamość i Gminy Zamość, a także mieszkańcy Zamościa i Gminy Zamość. Zarówno w apelu, jak i w trakcie kolejnych przemówień wyrażano obawy związane z wpływem spalarni na środowisko naturalne, zdrowie mieszkańców i ceny nieruchomości.

Z uczestnikami protestu spotkali się przedstawiciele inwestora, m.in. Andrzej Piotrowski, kierownik projektu Waste to Energy Veolia Energia Polska, który tuż przed protestem udzielił nam obszernego wywiadu.

W przerwach pomiędzy wystąpieniami uczestnicy spacerowali po ulicy Hrubieszowskiej, blokując ruch samochodowy. Wiele osób miało ze sobą transparenty ze sloganami przeciwko budowie spalarni, niektórzy ubrali się w koszulki z napisem „Konstytucja”. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali organizatorzy wraz z policją i strażą miejską.

Stanowisko inwestora

Do naszej redakcji wpłynęło oficjalne oświadczenie inwestora:

Veolia nie rozumie intencji organizatorów protestu. Pomimo wielokrotnych zaproszeń do merytorycznej dyskusji przeciwnicy budowy spalarni odpadów odmawiają udziału i blokują dostęp do rzetelnych informacji mieszkańcom Zamościa i okolic.

Veolia prowadzi otwartą politykę komunikacyjną dotyczącą planów rozbudowy ciepłowni w Zamościu o blok opalany kalorycznymi odpadami resztkowymi (RDF) pochodzącymi z Dębowca. Spółka zorganizowała spotkania informacyjne dla mieszkańców najbliższych sołectw i osiedli oraz wyjazdy studyjne do działającej spalarni w Krakowie. Veolia upublicznia wszystkie dokumenty dotyczące projektu, prowadzi otwartą dyskusję na profilu społecznościowym na FB „Obieg przyszłości”, została powołana Rada Społeczna projektu.

Zaproszenia do Rady zostały wysłane do wszystkich reprezentantów lokalnej społeczności, także do inspiratorów protestu. Niestety unikają oni dialogu i rzeczowej wymiany argumentów. Odrzucają wszystkie próby dyskusji lub debaty. Kiedy Veolia rzeczowo odpowiadała na pytania stawiane na forach oponentów – została zablokowana, a komentarze Veolii zostały skasowane.

Jakie są prawdziwe intencje organizatorów protestu? Czy zależy im na dążeniu do prawdy na temat inwestycji i korzyści jakie może przynieść mieszkańcom?

Veolia jest otwarta na dialog. Jest gotowa do publicznej debaty z oponentami projektu. Szanuje różnicę podglądów, ale nie może dopuścić do szerzenia mitów i wykorzystywania naturalnego strachu mieszkańców przed nową inwestycją. Szczególnie wtedy, gdy rozmawia się o rzeczach ważnych ekonomicznie i środowiskowo. Otwartość na dialog pokazuje obecność przedstawicieli inwestora podczas dzisiejszego protestu, podczas którego rozdawane były materiały edukacyjne dotyczące inwestycji oraz udzielane odpowiedzi mediom i uczestnikom, którzy zechcieli poznać argumenty drugiej strony.

Najnowsze artykuły w kategorii „Wiadomości”

materiał nadesłany

Szkoła Podstawowa nr 2 w Zamościu – w Europie

Szkoła Podstawowa nr 2 w Zamościu po raz kolejny weźmie udział w programach Unii Europejskiej.

Sylwester w Zamościu

Sylwester 2019/2020: wystąpi m.in. Golden Life

Znamy pierwsze szczegóły tegorocznej imprezy sylwestrowej w Zamościu. Jak dowiedział się Portal Zamojski, wystąpi m.in. zespół Golden Life.

fot. Adrian Such

Na Rynku Wielkim powstaje „Świetlny Labirynt”

Na Rynku Wielkim w Zamościu powstaje „Świetlny Labirynt” – nowa atrakcja na sezon zimowy.

fot. Adrian Such (archiwum)

Idzie zima. W Zamościu spadł pierwszy śnieg

Zima zbliża się wielkimi krokami. Tej nocy w Zamościu spadł pierwszy śnieg. Choć nie jest go dużo, w mieście ruszyła akcja odśnieżania ulic i chodników.