Rynek Wielki w Zamościu

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opracowało „Ranking dochodów JST 2018”, zwany też „rankingiem zamożności”. Którą pozycję zajmuje Zamość i jak wypadł w porównaniu z innymi miastami w województwie lubelskim?

Jak informują autorzy zestawienia, metoda obliczania wskaźnika polega na tym, że dochody każdego samorządu są dzielone przez liczbę mieszkańców.

Co ważne, w dochodach pomija się wpływy z dotacji celowych. — Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność) – wyjaśniają autorzy.

Zamość w rankingu „Wspólnoty”

W kategorii „Miasta na prawach powiatu” Zamość znalazł się na 14. miejscu z dochodem 4686,09 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W zestawieniu kilku największych miast w województwie lubelskim wynik Zamościa jest lepszy m.in. od Lublina (4567,07 zł per capita), Białej Podlaskiej (4078,05 zł per capita) czy Chełma (3998,56 zł per capita).

Sytuacja finansowa sektora samorządowego pozornie się poprawia, ale w rzeczywistości jest rezultatem realizacji rządowych programów społecznych, które mogą mieć pozytywne skutki dla sytuacji społecznej w kraju, ale nie mają wiele wspólnego ze swobodą prowadzenia polityki rozwojowej przez samorządy albo ze zdolnością władz lokalnych do wykonywania innych zadań publicznych – podkreślają autorzy we wstępie do rankingu.

Najnowsze wiadomości

13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Za nami 13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Dziś (22.12) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się tradycyjna, 13. Wigilia mieszkańców miasta pod hasłem „Bądźmy wszyscy razem”.

Wieszaki przy „Okrąglaku” | fot. Adrian Such

„Marzniesz?? Weź sobie ubranie!” – akcja w Zamościu

Idzie zima. W związku z tym w kilku punktach Zamościa, z inicjatywy PGK Sp. z o.o., pojawiły się wieszaki na ubrania dla potrzebujących.

Czujnik jakości powietrza

Zamość ma kolejne czujniki jakości powietrza

W Zamościu zainstalowano kolejne czujniki jakości powietrza. Władze miasta poinformowały dziś (18.12) o zakupie pięciu takich urządzeń.

fot. Adrian Such

„Dziś sędziowie, jutro Ty” – protest w Zamościu

W Zamościu trwa protest pod hasłem „Dziś sędziowie, jutro Ty”. Podobne protesty zorganizowano w wielu innych miejscowościach w Polsce.

materiał nadesłany

Turniej o Puchar Dyrektora OSiR – publikujemy wyniki

W ostatnią sobotę (14.12) w Zamościu rozegrano halowy turniej piłki nożnej Orlików Starszych z rocznika 2009 o Puchar Dyrektora OSiR.