Małgorzata Dybowska zostawia odcisk buta

Małgorzata Dybowska, muzyk i pedagog, zostanie uhonorowana 20 września br. w Alei Sław na ul. Grodzkiej w Zamościu – poinformowała nas Teresa Madej, organizatorka tego przedsięwzięcia.

Małgorzata Dybowska jest rodowitą zamościanką. Współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, organizując wspólnie z Orkiestrą festiwal Zamojskie Dni Muzyki (pełniąc od ponad 20 lat funkcję dyrektora tego festiwalu, a także prelegenta oraz pianisty-akompaniatora). Współpracowała też z „Zamojskim Kwartalnikiem Kulturalnym” oraz Uniwersytetem III Wieku.

Jej działalność na przestrzeni ponad 30 lat na rzecz Zamościa miała i ma ogromny wpływ na kształtowanie się kulturalnego oblicza „Hetmańskiego Grodu” i przynosi naszemu miastu zaszczyt i prestiż – ocenia Teresa Madej, pomysłodawczyni i organizatorka Alei Sław w Zamościu.

Tablicę z odciskiem buta Małgorzaty Dybowskiej wykona artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa. Uroczystość odsłonięcia tablicy z udziałem Małgorzaty Dybowskiej odbędzie się 20 września o godz. 15.30 na ul. Grodzkiej. W programie uwzględniono też występ muzyczny, bowiem swój koncert dla Małgorzaty Dybowskiej zagra Sambor Dudziński – zamościanin, aktor, wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista.

Wydarzenie objął swoim patronatem honorowym prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Portal Zamojski jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

Małgorzata Dybowska – biogram

Małgorzata Dybowska jest rodowitą zamościanką. Naukę muzyki rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu, w klasie fortepianu prof. Anny Górskiej. Ukończyła Szkołę Muzyczną II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Henryka Radziwonowicza i w klasie rytmiki. Dyplom ukończenia studiów wyższych z wyróżnieniem otrzymała w roku 1971 w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wychowania Muzycznego, w klasie dyrygowania prof. Henryka Wojnarowskiego. Podjęła również studia na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, na kierunku muzykologii. Od 1972 r. Małgorzata Dybowska była zatrudniona w macierzystej uczelni – Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, aktualnie UMFC, na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca. W latach 1984-1994 pracowała w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu, w latach 1995-2008 była zatrudniona w Ministerstwie Kultury i Sztuki, później Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2008-2011 – w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Od czerwca 2019 r. współpracuje z Radiem Chopin.

Lista tytułów, odznaczeń i nagród dla Małgorzaty Dybowskiej jest długa. Bohaterka tegorocznej edycji Alei Sław w Zamościu otrzymała honorowy tytuł Animatora Kultury z rąk prezydenta Zamościa (2001), została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP (2003), otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), a także odznaczenie państwowe „Medal złoty za długoletnią służbę” nadane przez Prezydenta RP (2011). Marszałek Województwa Lubelskiego przyznał jej odznaczenie „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” (2011). Z rąk prezydenta Zamościa otrzymała honorowy tytuł Ambasadora Kultury (2012), ponadto otrzymała nagrodę I stopnia JM Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2015).

Źródło biogramu: materiały organizatora.

Najnowsze wiadomości

13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Za nami 13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Dziś (22.12) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się tradycyjna, 13. Wigilia mieszkańców miasta pod hasłem „Bądźmy wszyscy razem”.

Wieszaki przy „Okrąglaku” | fot. Adrian Such

„Marzniesz?? Weź sobie ubranie!” – akcja w Zamościu

Idzie zima. W związku z tym w kilku punktach Zamościa, z inicjatywy PGK Sp. z o.o., pojawiły się wieszaki na ubrania dla potrzebujących.

Czujnik jakości powietrza

Zamość ma kolejne czujniki jakości powietrza

W Zamościu zainstalowano kolejne czujniki jakości powietrza. Władze miasta poinformowały dziś (18.12) o zakupie pięciu takich urządzeń.

fot. Adrian Such

„Dziś sędziowie, jutro Ty” – protest w Zamościu

W Zamościu trwa protest pod hasłem „Dziś sędziowie, jutro Ty”. Podobne protesty zorganizowano w wielu innych miejscowościach w Polsce.

materiał nadesłany

Turniej o Puchar Dyrektora OSiR – publikujemy wyniki

W ostatnią sobotę (14.12) w Zamościu rozegrano halowy turniej piłki nożnej Orlików Starszych z rocznika 2009 o Puchar Dyrektora OSiR.