Święto Wojska Polskiego 2019 – obchody w Zamościu

Dziś (15 sierpnia) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Publikujemy fotorelację.

O godz. 10.30 odprawiono mszę świętą w kościele pw. Jana Bożego przy ul. Wojska Polskiego. Po nabożeństwie uczestnicy udali się na Rynek Wielki – tam, kilka minut po godz. 12.00, rozpoczęła się oficjalna część obchodów.

Uroczystości rozpoczęły się ceremoniałem wojskowym wraz z odśpiewaniem hymnu narodowego i podniesieniem flagi państwowej na maszt.

Ważną częścią programu były awanse i wyróżnienia.

Okolicznościowy list od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry odczytał wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Ponadto swoje przemówienia wygłosili: dowódca Garnizonu Zamość ppłk Sebastian Grell oraz prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Nie zabrakło apelu pamięci i salwy honorowej.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Nieetatowa Orkiestra Wojskowa działająca przy stowarzyszeniu „Jesteśmy z Tobą, Bądź z Nami”.

Zgodnie z miejską tradycją, złożono wieńce i kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

Sporo wrażeń zapewnił pokaz musztry paradnej.

Uroczystości przed Ratuszem zakończyły się tradycyjną defiladą z udziałem wojska, pocztów sztandarowych, orkiestry i motocyklistów.

Na całe dzisiejsze popołudnie wojsko przygotowało sporo atrakcji, m.in. stoiska informacyjne, wystawę sprzętu wojskowego, grochówkę, występy na scenie.

Najnowsze wiadomości

13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Za nami 13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Dziś (22.12) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się tradycyjna, 13. Wigilia mieszkańców miasta pod hasłem „Bądźmy wszyscy razem”.

Wieszaki przy „Okrąglaku” | fot. Adrian Such

„Marzniesz?? Weź sobie ubranie!” – akcja w Zamościu

Idzie zima. W związku z tym w kilku punktach Zamościa, z inicjatywy PGK Sp. z o.o., pojawiły się wieszaki na ubrania dla potrzebujących.

Czujnik jakości powietrza

Zamość ma kolejne czujniki jakości powietrza

W Zamościu zainstalowano kolejne czujniki jakości powietrza. Władze miasta poinformowały dziś (18.12) o zakupie pięciu takich urządzeń.

fot. Adrian Such

„Dziś sędziowie, jutro Ty” – protest w Zamościu

W Zamościu trwa protest pod hasłem „Dziś sędziowie, jutro Ty”. Podobne protesty zorganizowano w wielu innych miejscowościach w Polsce.

materiał nadesłany

Turniej o Puchar Dyrektora OSiR – publikujemy wyniki

W ostatnią sobotę (14.12) w Zamościu rozegrano halowy turniej piłki nożnej Orlików Starszych z rocznika 2009 o Puchar Dyrektora OSiR.