Święto Wojska Polskiego 2019 – obchody w Zamościu

Dziś (15 sierpnia) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Publikujemy fotorelację.

O godz. 10.30 odprawiono mszę świętą w kościele pw. Jana Bożego przy ul. Wojska Polskiego. Po nabożeństwie uczestnicy udali się na Rynek Wielki – tam, kilka minut po godz. 12.00, rozpoczęła się oficjalna część obchodów.

Uroczystości rozpoczęły się ceremoniałem wojskowym wraz z odśpiewaniem hymnu narodowego i podniesieniem flagi państwowej na maszt.

Ważną częścią programu były awanse i wyróżnienia.

Okolicznościowy list od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry odczytał wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Ponadto swoje przemówienia wygłosili: dowódca Garnizonu Zamość ppłk Sebastian Grell oraz prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Nie zabrakło apelu pamięci i salwy honorowej.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Nieetatowa Orkiestra Wojskowa działająca przy stowarzyszeniu „Jesteśmy z Tobą, Bądź z Nami”.

Zgodnie z miejską tradycją, złożono wieńce i kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

Sporo wrażeń zapewnił pokaz musztry paradnej.

Uroczystości przed Ratuszem zakończyły się tradycyjną defiladą z udziałem wojska, pocztów sztandarowych, orkiestry i motocyklistów.

Na całe dzisiejsze popołudnie wojsko przygotowało sporo atrakcji, m.in. stoiska informacyjne, wystawę sprzętu wojskowego, grochówkę, występy na scenie.