Narodowe Czytanie 2019

Dziś w całej Polsce odbywa się Narodowe Czytanie 2019. Do akcji włączył się Zamość, organizując wspólne czytanie przed schodami Ratusza.

Narodowe Czytanie jest ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo, organizowaną co roku pod patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturę tegorocznej edycji stanowią największe dzieła polskiej nowelistyki: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Narodowe Czytanie 2019 – relacja z Zamościa

Organizatorem zamojskiej odsłony Narodowego Czytania 2019 jest Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu, współorganizatorem – Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu, zaś partnerem – Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10.00. Uczestników powitał Piotr Bartnik, dyrektor Książnicy Zamojskiej. Piotr Bartnik przypomniał historię akcji Narodowego Czytania, a następnie odczytał okolicznościowy list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Głos zabrał również Eugeniusz Pelak, lubelski wicekurator oświaty.

Tuż po oficjalnych powitaniach zaprezentowano krótki montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu (Weroniki Bielińskiej, Pauliny Czugały i Mikołaja Chmury), przygotowany pod kierunkiem polonistki Beaty Wasilewskiej-Wnuk. Publiczność usłyszała dwa utwory: „Piosenkę o Zamościu” oraz „Gdzieś na mapy skraju”. Na gitarze akompaniował Jakub Kot.

We wspólnym czytaniu najważniejszych polskich nowel uczestniczą m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzieci i młodzież, czytelnicy, bibliotekarze i turyści.

Na zdjęciu poniżej: Monika Żur, dyrektor zamojskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, współorganizującej dzisiejszą akcję w Zamościu.

Wiele osób podchodzi do specjalnego stolika, aby ostemplować swoje egzemplarze okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Wydarzenie potrwa prawdopodobnie kilka godzin.

Najnowsze wiadomości

13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Za nami 13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Dziś (22.12) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się tradycyjna, 13. Wigilia mieszkańców miasta pod hasłem „Bądźmy wszyscy razem”.

Wieszaki przy „Okrąglaku” | fot. Adrian Such

„Marzniesz?? Weź sobie ubranie!” – akcja w Zamościu

Idzie zima. W związku z tym w kilku punktach Zamościa, z inicjatywy PGK Sp. z o.o., pojawiły się wieszaki na ubrania dla potrzebujących.

Czujnik jakości powietrza

Zamość ma kolejne czujniki jakości powietrza

W Zamościu zainstalowano kolejne czujniki jakości powietrza. Władze miasta poinformowały dziś (18.12) o zakupie pięciu takich urządzeń.

fot. Adrian Such

„Dziś sędziowie, jutro Ty” – protest w Zamościu

W Zamościu trwa protest pod hasłem „Dziś sędziowie, jutro Ty”. Podobne protesty zorganizowano w wielu innych miejscowościach w Polsce.

materiał nadesłany

Turniej o Puchar Dyrektora OSiR – publikujemy wyniki

W ostatnią sobotę (14.12) w Zamościu rozegrano halowy turniej piłki nożnej Orlików Starszych z rocznika 2009 o Puchar Dyrektora OSiR.