Dziś w Ratuszu podpisano umowę z generalnym wykonawcą projektu pn. „Rewitalizacja historycznego obiektu Akademii Zamojskiej w Zamościu”.

W spotkaniu wzięli udział: Andrzej Wnuk – prezydent Zamościa, Krzysztof Furmanek – prezes firmy Furmanek Renewal Sp. z o.o. S.K.A., Tomasz Kossowski – dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość, Jadwiga Kijek – skarbnik Miasta Zamość oraz Janusz Gołąb z firmy Furmanek Renewal.

Generalnym wykonawcą będzie firma Furmanek Renewal Sp. z o.o. S.K.A. — Nie robimy zadań na tzw. kubaturówce, czyli nie budujemy szkół, przedszkoli, budynków mieszkalnych. Tylko i wyłącznie zajmujemy się robotami na obiektach zabytkowych – poinformował prezes Krzysztof Furmanek, prezentując portfolio swojej firmy.

Po zakończeniu wszystkich zaplanowanych prac Akademia będzie tak naprawdę nowym budynkiem, będzie to również nowa jakość. Jestem przekonany, że doświadczenie wykonawcy spowoduje, że będziemy mogli się tym obiektem chwalić nie tylko w całej Polsce – powiedział prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Co dalej z 1 LO?

Aby rewitalizacja budynku dawnej Akademii Zamojskiej była możliwa, musiały nastąpić przenosiny I Liceum Ogólnokształcącego do pobliskiego Pałacu Zamoyskich. Rewitalizacja ma potrwać do końca 2022 roku. Czy po tym czasie 1 LO wróci do budynku Akademii Zamojskiej? Władze miasta potwierdziły dziś, że tak. — Podjęliśmy decyzję, że nie przenosimy 1 LO w inne miejsce – ogłosił prezydent.

Nasza akademia wymaga bezwzględnie nakładów inwestycyjnych, żeby można było ten obiekt zachować dla przyszłych pokoleń i żeby I LO, które po zakończeniu inwestycji wróci do tego obiektu, miało warunki godne – podkreślił Tomasz Kossowski.

Parter i 1. piętro budynku zajmować będzie I Liceum Ogólnokształcące, zaś góra budynku (część 1. piętra i poddasze) ma być przeznaczona na działalność kulturalną i zarządzana przez Zamojski Dom Kultury.

Rewitalizacja zostanie dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 kwotą 23 925 305,26 zł.

Teren robót zostanie przekazany wykonawcy już na początku października br.