Dziś w Ratuszu podpisano umowę z generalnym wykonawcą projektu pn. „Rewitalizacja historycznego obiektu Akademii Zamojskiej w Zamościu”.

W spotkaniu wzięli udział: Andrzej Wnuk – prezydent Zamościa, Krzysztof Furmanek – prezes firmy Furmanek Renewal Sp. z o.o. S.K.A., Tomasz Kossowski – dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość, Jadwiga Kijek – skarbnik Miasta Zamość oraz Janusz Gołąb z firmy Furmanek Renewal.

Generalnym wykonawcą będzie firma Furmanek Renewal Sp. z o.o. S.K.A. — Nie robimy zadań na tzw. kubaturówce, czyli nie budujemy szkół, przedszkoli, budynków mieszkalnych. Tylko i wyłącznie zajmujemy się robotami na obiektach zabytkowych – poinformował prezes Krzysztof Furmanek, prezentując portfolio swojej firmy.

Po zakończeniu wszystkich zaplanowanych prac Akademia będzie tak naprawdę nowym budynkiem, będzie to również nowa jakość. Jestem przekonany, że doświadczenie wykonawcy spowoduje, że będziemy mogli się tym obiektem chwalić nie tylko w całej Polsce – powiedział prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Co dalej z 1 LO?

Aby rewitalizacja budynku dawnej Akademii Zamojskiej była możliwa, musiały nastąpić przenosiny I Liceum Ogólnokształcącego do pobliskiego Pałacu Zamoyskich. Rewitalizacja ma potrwać do końca 2022 roku. Czy po tym czasie 1 LO wróci do budynku Akademii Zamojskiej? Władze miasta potwierdziły dziś, że tak. — Podjęliśmy decyzję, że nie przenosimy 1 LO w inne miejsce – ogłosił prezydent.

Nasza akademia wymaga bezwzględnie nakładów inwestycyjnych, żeby można było ten obiekt zachować dla przyszłych pokoleń i żeby I LO, które po zakończeniu inwestycji wróci do tego obiektu, miało warunki godne – podkreślił Tomasz Kossowski.

Parter i 1. piętro budynku zajmować będzie I Liceum Ogólnokształcące, zaś góra budynku (część 1. piętra i poddasze) ma być przeznaczona na działalność kulturalną i zarządzana przez Zamojski Dom Kultury.

Rewitalizacja zostanie dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 kwotą 23 925 305,26 zł.

Teren robót zostanie przekazany wykonawcy już na początku października br.

Najnowsze wiadomości

13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Za nami 13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Dziś (22.12) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się tradycyjna, 13. Wigilia mieszkańców miasta pod hasłem „Bądźmy wszyscy razem”.

Wieszaki przy „Okrąglaku” | fot. Adrian Such

„Marzniesz?? Weź sobie ubranie!” – akcja w Zamościu

Idzie zima. W związku z tym w kilku punktach Zamościa, z inicjatywy PGK Sp. z o.o., pojawiły się wieszaki na ubrania dla potrzebujących.

Czujnik jakości powietrza

Zamość ma kolejne czujniki jakości powietrza

W Zamościu zainstalowano kolejne czujniki jakości powietrza. Władze miasta poinformowały dziś (18.12) o zakupie pięciu takich urządzeń.

fot. Adrian Such

„Dziś sędziowie, jutro Ty” – protest w Zamościu

W Zamościu trwa protest pod hasłem „Dziś sędziowie, jutro Ty”. Podobne protesty zorganizowano w wielu innych miejscowościach w Polsce.

materiał nadesłany

Turniej o Puchar Dyrektora OSiR – publikujemy wyniki

W ostatnią sobotę (14.12) w Zamościu rozegrano halowy turniej piłki nożnej Orlików Starszych z rocznika 2009 o Puchar Dyrektora OSiR.