1 października w Zamościu ruszyła 11. edycja akcji czytelniczo-edukacyjnej „Czytam i rysuję z energią”, której organizatorem jest Książnica Zamojska we współpracy z PGE Dystrybucja SA Oddział Zamość.

Program „Czytam i rysuję z energią” zainicjowano jesienią 2009 roku. Od samego początku wspiera go PGE Dystrybucja SA Oddział Zamość. Jak informują organizatorzy, przedsięwzięcie jest skierowane do dzieci w wieku 5 i 6 lat, a jego celem jest „promocja czytelnictwa dziecięcego” oraz „edukacja z zakresu bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej i urządzeń zasilanych energią elektryczną”.

Tegoroczna edycja ruszyła 1 października.

Bibliotekarze czytają dzieciom

Od 1 października bibliotekarze Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży Książnicy Zamojskiej oraz pięciu filii bibliotecznych spotykają się z dziećmi, aby czytać im utwory literackie związane tematycznie z energią elektryczną.

Jak informuje Książnica Zamojska, czytane są wierszyki, bajki i opowiadania, m.in. wiersz „Pstryk” Juliana Tuwima, wierszyk „Żarówka” Michała Zaremby, zbiór wierszy „Dwa pstryki techniki” Włodzimierza Scisłowskiego, bajka terapeutyczna „Tygrys w ścianie” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, bajeczka „Sprzeczki i plotki odkurzacza i szczotki Dorotki” Kamila Polaka, opowiadanie „Co mieszka w ścianie, czyli o tym, że nie wolno niczego wkładać do kontaktów” Barbary Ciwoniuk, opowiadanie „Pstryk” Grzegorza Kasdepke, opowiadanie „Basia i telewizor” Zofii Staneckiej, zbiór opowiadań „Poznaję świat i kropka, czyli o żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci” Rafała Klimczaka, zbiór wierszy i opowiadań „Od rzeczy do rzeczy” Wandy Chotomskiej.

Bibliotekarze nie tylko czytają dzieciom, ale też rozmawiają z nimi – przedstawiają zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami zasilanymi energią elektryczną oraz zagrożenia płynące z nieostrożnego obchodzenia się z prądem.

Akcja realizowana jest na terenie przedszkoli, szkół posiadających oddziały przedszkolne, a także w samych bibliotekach.

Konkurs plastyczny „Energetyczny Zamość”

W ramach akcji zaplanowano również konkurs plastyczny „Energetyczny Zamość”. Zadaniem konkursowym będzie wykonanie pracy plastycznej inspirowanej treścią czytanych utworów oraz wiedzą nt. rodzajów energii w Zamościu i regionie. Prace będzie można składać do 29 listopada w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży Książnicy Zamojskiej (Zamość, ul. Kamienna 20) oraz w osiedlowych filiach bibliotecznych.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym odbędzie się 13 grudnia o godz. 10.00 w Książnicy Zamojskiej. Gościem specjalnym uroczystości ma być Mateusz Tymura – absolwent białostockiej Akademii Teatralnej, reżyser teatralny, aktor, lalkarz, animator kultury, założyciel Teatru Latarnia w Białymstoku.

Portal Zamojski jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

Najnowsze wiadomości

13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Za nami 13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Dziś (22.12) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się tradycyjna, 13. Wigilia mieszkańców miasta pod hasłem „Bądźmy wszyscy razem”.

Wieszaki przy „Okrąglaku” | fot. Adrian Such

„Marzniesz?? Weź sobie ubranie!” – akcja w Zamościu

Idzie zima. W związku z tym w kilku punktach Zamościa, z inicjatywy PGK Sp. z o.o., pojawiły się wieszaki na ubrania dla potrzebujących.

Czujnik jakości powietrza

Zamość ma kolejne czujniki jakości powietrza

W Zamościu zainstalowano kolejne czujniki jakości powietrza. Władze miasta poinformowały dziś (18.12) o zakupie pięciu takich urządzeń.

fot. Adrian Such

„Dziś sędziowie, jutro Ty” – protest w Zamościu

W Zamościu trwa protest pod hasłem „Dziś sędziowie, jutro Ty”. Podobne protesty zorganizowano w wielu innych miejscowościach w Polsce.

materiał nadesłany

Turniej o Puchar Dyrektora OSiR – publikujemy wyniki

W ostatnią sobotę (14.12) w Zamościu rozegrano halowy turniej piłki nożnej Orlików Starszych z rocznika 2009 o Puchar Dyrektora OSiR.