1 października w Zamościu ruszyła 11. edycja akcji czytelniczo-edukacyjnej „Czytam i rysuję z energią”, której organizatorem jest Książnica Zamojska we współpracy z PGE Dystrybucja SA Oddział Zamość.

Program zainicjowano jesienią 2009 roku. Od samego początku wspiera go PGE Dystrybucja SA Oddział Zamość. Jak informują organizatorzy, celem akcji jest „promocja czytelnictwa dziecięcego” oraz „edukacja z zakresu bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej i urządzeń zasilanych energią elektryczną”.

Tegoroczna akcja, tak samo jak poprzednie, jest skierowana do najmłodszych mieszkańców Zamościa, tj. dzieci w wieku 5 i 6 lat.

Bibliotekarze czytają dzieciom

Od 1 października bibliotekarze Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży Książnicy Zamojskiej oraz pięciu filii bibliotecznych spotykają się z dziećmi, aby czytać im utwory literackie mówiące o prądzie, urządzeniach elektrycznych, bezpiecznym obchodzeniu się z nimi, a także mówiące o alternatywnych źródłach energii.

Czytane są wierszyki, bajki i opowiadania, m.in. wiersz „Pstryk” Juliana Tuwima, wierszyk „Żarówka” Michała Zaremby, zbiór wierszy „Dwa pstryki techniki” Włodzimierza Scisłowskiego, bajka terapeutyczna „Tygrys w ścianie” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, bajeczka „Sprzeczki i plotki odkurzacza i szczotki Dorotki” Kamila Polaka, opowiadanie „Co mieszka w ścianie, czyli o tym, że nie wolno niczego wkładać do kontaktów” Barbary Ciwoniuk, opowiadanie „Pstryk” Grzegorza Kasdepke, opowiadanie „Basia i telewizor” Zofii Staneckiej, zbiór opowiadań „Poznaję świat i kropka, czyli o żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci” Rafała Klimczaka, zbiór wierszy i opowiadań „Od rzeczy do rzeczy” Wandy Chotomskiej.

Bibliotekarze nie tylko czytają dzieciom, ale też rozmawiają z nimi – przedstawiają zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami zasilanymi energią elektryczną oraz zagrożenia płynące z nieostrożnego obchodzenia się z prądem.

Akcja realizowana jest na terenie przedszkoli, szkół posiadających oddziały przedszkolne, a także w samych bibliotekach.

Konkurs plastyczny „Energetyczny Zamość”

W ramach akcji zaplanowano konkurs plastyczny „Energetyczny Zamość”, do którego zostaną zaproszone wszystkie dzieci uczestniczące w akcji. Zadaniem konkursowym będzie wykonanie pracy plastycznej inspirowanej treścią czytanych utworów oraz wiedzą nt. rodzajów energii w Zamościu i regionie. Prace będzie można składać do 29 listopada w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży Książnicy Zamojskiej (Zamość, ul. Kamienna 20) oraz w osiedlowych filiach bibliotecznych.

Wręczenie nagród laureatom nastąpi podczas uroczystego podsumowania konkursu, które odbędzie się 13 grudnia. Gościem specjalnym uroczystości ma być Mateusz Tymura – absolwent białostockiej Akademii Teatralnej, reżyser teatralny, aktor, lalkarz, animator kultury, założyciel niezależnego Teatru Latarnia.

Prace nagrodzone i wyróżnione będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej zorganizowanej w Książnicy Zamojskiej przy ulicy Kamiennej 20.

Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy i przy wsparciu finansowym PGE Dystrybucja SA Oddział Zamość.

Portal Zamojski jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.