Aż o 10 procent, a nie 3 procent jak zapowiadano przed wyborami parlamentarnymi, ma wzrosnąć akcyza na wyroby alkoholowe i tytoniowe.

Podwyżkę szykuje rząd Mateusza Morawieckiego. — Z zaskoczeniem przyjmujemy ogłoszony w dniu dzisiejszym, z pominięciem konsultacji społecznych, rządowy projekt ustawy podnoszący stawkę akcyzy od piwa o 10 procent, czyli w wysokości ponad 3-krotnie wyższej niż pierwotnie projektowano – pisze Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji.

Zgodnie z projektem budżetu państwa na rok 2020 przyjętym we wrześniu br. przez Radę Ministrów oraz oficjalnie prezentowanym stanowiskiem Ministerstwa Finansów, sektor piwowarski był przygotowany na podwyżkę akcyzy o 3 procent. — Podwyżka akcyzy od piwa o 10 procent spowoduje wzrost cen piwa, spadek sprzedaży, niższe od zakładanych wpływy budżetowe oraz ryzyko utraty miejsc pracy związanych z produkcją i sprzedażą piwa w Polsce – ostrzegają Browary Polskie.

I przedstawiają swoje wyliczenia. — Polscy konsumenci piwa płacą akcyzę 2,5-krotnie wyższą niż mieszkańcy Niemiec i kilkadziesiąt procent wyższą niż Czesi i Słowacy. Od piwa produkowanego w Polsce do budżetu państwa wpływa 829,4 mln euro rocznie, co jest kwotą o 25 procent wyższą niż w przypadku Niemiec, gdzie produkcja piwa jest ponad dwukrotnie większa – czytamy w oświadczeniu.

Podwyżka akcyzy ma wejść w życie już 1 stycznia 2020 roku.

Najnowsze wiadomości

13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Za nami 13. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu

Dziś (22.12) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się tradycyjna, 13. Wigilia mieszkańców miasta pod hasłem „Bądźmy wszyscy razem”.

Wieszaki przy „Okrąglaku” | fot. Adrian Such

„Marzniesz?? Weź sobie ubranie!” – akcja w Zamościu

Idzie zima. W związku z tym w kilku punktach Zamościa, z inicjatywy PGK Sp. z o.o., pojawiły się wieszaki na ubrania dla potrzebujących.

Czujnik jakości powietrza

Zamość ma kolejne czujniki jakości powietrza

W Zamościu zainstalowano kolejne czujniki jakości powietrza. Władze miasta poinformowały dziś (18.12) o zakupie pięciu takich urządzeń.

fot. Adrian Such

„Dziś sędziowie, jutro Ty” – protest w Zamościu

W Zamościu trwa protest pod hasłem „Dziś sędziowie, jutro Ty”. Podobne protesty zorganizowano w wielu innych miejscowościach w Polsce.

materiał nadesłany

Turniej o Puchar Dyrektora OSiR – publikujemy wyniki

W ostatnią sobotę (14.12) w Zamościu rozegrano halowy turniej piłki nożnej Orlików Starszych z rocznika 2009 o Puchar Dyrektora OSiR.