Aż o 10 procent, a nie 3 procent jak zapowiadano przed wyborami parlamentarnymi, ma wzrosnąć akcyza na wyroby alkoholowe i tytoniowe.

Podwyżkę szykuje rząd Mateusza Morawieckiego. — Z zaskoczeniem przyjmujemy ogłoszony w dniu dzisiejszym, z pominięciem konsultacji społecznych, rządowy projekt ustawy podnoszący stawkę akcyzy od piwa o 10 procent, czyli w wysokości ponad 3-krotnie wyższej niż pierwotnie projektowano – pisze Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji.

Zgodnie z projektem budżetu państwa na rok 2020 przyjętym we wrześniu br. przez Radę Ministrów oraz oficjalnie prezentowanym stanowiskiem Ministerstwa Finansów, sektor piwowarski był przygotowany na podwyżkę akcyzy o 3 procent. — Podwyżka akcyzy od piwa o 10 procent spowoduje wzrost cen piwa, spadek sprzedaży, niższe od zakładanych wpływy budżetowe oraz ryzyko utraty miejsc pracy związanych z produkcją i sprzedażą piwa w Polsce – ostrzegają Browary Polskie.

I przedstawiają swoje wyliczenia. — Polscy konsumenci piwa płacą akcyzę 2,5-krotnie wyższą niż mieszkańcy Niemiec i kilkadziesiąt procent wyższą niż Czesi i Słowacy. Od piwa produkowanego w Polsce do budżetu państwa wpływa 829,4 mln euro rocznie, co jest kwotą o 25 procent wyższą niż w przypadku Niemiec, gdzie produkcja piwa jest ponad dwukrotnie większa – czytamy w oświadczeniu.

Podwyżka akcyzy ma wejść w życie już 1 stycznia 2020 roku.

Najnowsze artykuły w kategorii „Wiadomości”

materiał nadesłany

Szkoła Podstawowa nr 2 w Zamościu – w Europie

Szkoła Podstawowa nr 2 w Zamościu po raz kolejny weźmie udział w programach Unii Europejskiej.

Sylwester w Zamościu

Sylwester 2019/2020: wystąpi m.in. Golden Life

Znamy pierwsze szczegóły tegorocznej imprezy sylwestrowej w Zamościu. Jak dowiedział się Portal Zamojski, wystąpi m.in. zespół Golden Life.

fot. Adrian Such

Na Rynku Wielkim powstaje „Świetlny Labirynt”

Na Rynku Wielkim w Zamościu powstaje „Świetlny Labirynt” – nowa atrakcja na sezon zimowy.

fot. Adrian Such (archiwum)

Idzie zima. W Zamościu spadł pierwszy śnieg

Zima zbliża się wielkimi krokami. Tej nocy w Zamościu spadł pierwszy śnieg. Choć nie jest go dużo, w mieście ruszyła akcja odśnieżania ulic i chodników.