Protest przed sądem w Zamościu

Dziś przed sądem przy ul. Wyszyńskiego w Zamościu, podobnie jak w innych miejscowościach w różnych częściach Polski, odbył się protest „w obronie niezawisłości sędziowskiej”.

Protest odbył się dziś po godz. 16.00 na placu przed budynkiem Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego przy ul. Wyszyńskiego. Uczestnicy domagali się respektowania trójpodziału władzy i uszanowania niezawisłości sędziowskiej. Przynieśli ze sobą flagi Polski i Unii Europejskiej oraz różne transparenty, m.in. „Wolne sądy”, „Murem za Juszczyszynem”, „Robimy to dla wszystkich solidarnie z sędziami” „Stop cenzurze”.

To już nie są internetowe przepychanki, oratorskie popisy polityków z telewizorów, sprawy jakiegoś zamkniętego środowiska. To groźby, niszczenie ludzi, wymuszanie posłuszeństwa. Nierealne dla zwykłego człowieka sytuacje i bezpodstawne zarzuty, które mają jeden cel: zmusić nas wszystkich do posłuszeństwa. Bo kiedy politycy w całości opanują sądy, nic ich nie powstrzyma przed narzuceniem każdej i każdemu swojej woli. Zdobycie i utrzymanie władzy. Tylko na tym zależy obecnie tym, którzy niszczą niezależnych sędziów – napisali organizatorzy w zaproszeniu na protest.

Uczestnicy wygłosili następujące postulaty:

1) Apelujemy do sędziów Sądu Najwyższego o jak najszybsze wykonanie wyroku TSUE z 19 listopada i rozstrzygnięcie, czy osoby powołane przez upolitycznioną KRS są sędziami.
2) Apelujemy do sądów o wstrzymanie się od opiniowania kandydatur dla upolitycznionej neoKRS.
3) Apelujemy do sędziów – przykład Pawła Juszczyszyna – żeby byli odważni.
4) Apelujemy do sojuszników i sojuszniczek w walce o prawa człowieka do wspólnej mobilizacji w obronie niezależnych sądów.
5) Apelujemy do osób, których postępowania toczą się lub będą toczyć się w sądach, o solidarność w opanowywaniu chaosu prawnego.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała policja.

Najnowsze artykuły w kategorii „Wiadomości”

materiał nadesłany

Szkoła Podstawowa nr 2 w Zamościu – w Europie

Szkoła Podstawowa nr 2 w Zamościu po raz kolejny weźmie udział w programach Unii Europejskiej.

Sylwester w Zamościu

Sylwester 2019/2020: wystąpi m.in. Golden Life

Znamy pierwsze szczegóły tegorocznej imprezy sylwestrowej w Zamościu. Jak dowiedział się Portal Zamojski, wystąpi m.in. zespół Golden Life.

fot. Adrian Such

Na Rynku Wielkim powstaje „Świetlny Labirynt”

Na Rynku Wielkim w Zamościu powstaje „Świetlny Labirynt” – nowa atrakcja na sezon zimowy.

fot. Adrian Such (archiwum)

Idzie zima. W Zamościu spadł pierwszy śnieg

Zima zbliża się wielkimi krokami. Tej nocy w Zamościu spadł pierwszy śnieg. Choć nie jest go dużo, w mieście ruszyła akcja odśnieżania ulic i chodników.