piątek, 03.06.2016

100-lecie 1 LO w Zamościu – dziś rozpoczęły się oficjalne obchody jubileuszu [zdjęcia]

Obchody 100-lecia 1 LO w Zamościu
Obchody 100-lecia 1 LO w Zamościu fot. Adrian Such

I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu świętuje 100-lecie swojego istnienia. Dziś rozpoczęły się oficjalne obchody tego jubileuszu.

Pierwszym punktem oficjalnych obchodów była msza w Katedrze Zamojskiej. Z kolei główna część odbyła się na Rynku Solnym. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa, oświaty i nauki, a przede wszystkim nauczyciele, uczniowie i absolwenci 1 LO.

Niezwykłość tego miejsca, niepowtarzalna, piękna, renesansowa architektura szkoły, jej klimat i historia sięgają początków 1595 roku, kiedy to Jan Zamoyski powołał Akademię Zamojską – przypomniał dyrektor 1 LO Zygmunt Kamiński, po czym opowiedział o sukcesach liceum i złożył liczne podziękowania.

W ramach uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę, rozdano dużo nagród, wygłoszono wiele przemówień. Zorganizowano też występy artystyczne i wydarzenia sportowe, w tym mecz piłki ręcznej uczniowie vs. absolwenci w hali OSiR. Natomiast w budynku szkoły można było obejrzeć wystawę prac uczniów i absolwentów, skorzystać z poczęstunku i odwiedzić stoiska z pamiątkami. Podobne atrakcje przewidziano na sobotę. Zwieńczeniem obchodów ma być wielki bal absolwentów.

Zdjęcia z pierwszej części uroczystości na Rynku Solnym można już obejrzeć w naszej galerii.

© autor/źródło: Portal Zamojski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski
Zobacz także:
…lub przejdź do: