wtorek, 13.03.2018

Kto sprawdzi sklepy? Inspektorzy nie chcą pracować w niedziele

Od marca br. obowiązuje zakaz handlu w niektóre niedziele
Od marca br. obowiązuje zakaz handlu w niektóre niedziele fot. Sergey Ryzhov, fotolia.com (archiwum)

Od marca br. obowiązuje zakaz handlu w niektóre niedziele. Teraz o prawo do wolnej niedzieli upominają się… inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy, którzy tego dnia muszą kontrolować sklepy.

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele zmusiło Państwową Inspekcję Pracy do regularnych niedzielnych kontroli. Związkowcy są oburzeni. — Konieczność systematycznego sprawdzania sklepów naruszy prawo inspektorów do wolnej niedzieli – twierdzi ZZPPIP, czyli Związek Zawodowy Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy.

Wyniki sondażu

W sondażu przeprowadzonym przez Portal Zamojski 53,08 proc. czytelników było przeciwko zakazowi handlu w niedziele, 43.4 proc. poparło ten pomysł, a tylko 3,52 proc. nie miało zdania na ten temat (stan na 13 marca, godz. 18.00).

Zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca, ale jest wprowadzany stopniowo. W roku 2018 przewidziano dwie niedziele handlowe miesięcznie – pierwszą i ostatnią. Od 1 stycznia 2019 roku będzie tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu – ostatnia. Zakaz handlu w prawie wszystkie niedziele ma obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Zakaz nie będzie obejmował siedmiu stałych niedziel handlowych.

Ograniczenie dotyczy placówek handlowych, jednak z bardzo długim szeregiem wyjątków, takich jak np. apteki, kwiaciarnie, piekarnie, restauracje, stacje paliw czy jarmarki.

Więcej o proteście związkowców pisze, „Dziennik Gazeta Prawna”.

© autor/źródło: Portal Zamojski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski