wtorek, 28.08.2018

Czy zgadzasz się na spalarnię odpadów w Zamościu? [sonda]

W Zamościu ma powstać spalarnia odpadów
W Zamościu ma powstać spalarnia odpadów fot. Adrian Such (archiwum)

W Zamościu ma powstać spalarnia odpadów. Zdaniem inwestora, obiekt będzie nowoczesny, ekologiczny i bezpieczny, jednak mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości nie wierzą w te zapewnienia i protestują. Kto ma rację? Zapraszamy do oddania głosu w naszej sondzie.

Przypomnijmy – Veolia Wschód Sp. z o.o. planuje rozbudowę ciepłowni przy ul. Hrubieszowskiej w Zamościu. Chodzi o spalarnię odpadów skonstruowaną na zasadach tzw. obiegu zamkniętego, którą nazwano „Obiegiem Przyszłości”.

Jak poinformował nas inwestor, odpady będą dostarczane do ciepłowni transportem 3-5 samochodów ciężarowych dziennie, a ciepło będzie wytwarzane z paliwa alternatywnego, tzw. pre-RDF, pochodzącego m.in. z przetwarzania odpadów komunalnych przez PGK w Zamościu.

Stanowisko inwestora

Rozbudowa istniejącej ciepłowni w oparciu o blok opalany RDF zmniejszy zużycie węgla, a tym samym zmniejszy naszą zależność od warunków panujących na jego rynku. Pozwoli nam zredukować zużycie węgla o ok. 10 tys. ton rocznie. Ponadto, dzięki oparciu inwestycji o zasady gospodarki cyrkularnej, pojawi się naturalna szansa na zmniejszenie kosztów wytwarzania RDF w PGK Zamość, co też nie jest bez znaczenia dla lokalnej społeczności – przekonuje Roman Trześniowski, członek zarządu Veolia Wschód Sp. z o.o.

Stanowisko PGK

Korzyści z tej inwestycji widzi również PGK. — Dzięki współpracy z Grupą Veolia będziemy w stanie lepiej zagospodarować odpady komunalne i ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko. Realizowana inwestycja zapewni stały odbiór odpadów w formie paliwa alternatywnego, co z korzyścią wpłynie zarówno na środowisko naturalne, jak też na portfele mieszkańców Zamościa – ocenia Ireneusz Godzisz, kierownik Zakładu Transportu Odpadów w PGK w Zamościu.

Stanowisko mieszkańców

Wielu mieszkańców Zamościa i okolicznych miejscowości ma jednak szereg obaw związanych z tą inwestycją. Obawy dotyczą m.in. wpływu spalarni na zdrowie ludzi, na stan powietrza czy wartość działek.

W związku z tym co pewien czas organizowane są spotkania mieszkańców z inwestorem. Takie spotkania odbyły się m.in. wczoraj (27 sierpnia) po godz. 13.00 podczas sesji Rady Miasta w sali Consulatus zamojskiego Ratusza, a kilka godzin później również w świetlicy wiejskiej w Szopinku, o czym wcześniej szeroko informował m.in. Konrad Dziuba, radny Rady Powiatu Zamojskiego.

Podczas spotkań z mieszkańcami inwestor konsekwentnie bronił swojego projektu. Ponadto w materiałach dostarczonych przez inwestora do naszej redakcji czytamy: — Ciepłownia zlokalizowana jest poza miastem w dzielnicy przemysłowej, dlatego przewidywana uciążliwość dla mieszkańców Zamościa i sąsiadujących miejscowości będzie znikoma lub nie wystąpi w ogóle.

Kiedy powstanie spalarnia?

Obecnie inwestycja znajduje się na etapie pozyskiwania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, około 12 miesięcy potrwają prace projektowe i proces uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz 18 miesięcy sama budowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem inwestora, spalarnia odpadów zostanie uruchomiona już w 2021 roku.

Szczegółowe informacje nt. projektu „Obieg Przyszłości”, w tym zbiór pytań i odpowiedzi, można znaleźć na stronie inwestora – obiegprzyszlosci.pl.

Czy na obrzeżach Zamościa powinna powstać taka spalarnia? Zapraszamy do oddania głosu w naszej sondzie.

Czy zgadzasz się na spalarnię odpadów w Zamościu?
© autor/źródło: Portal Zamojski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski
Zobacz także: