wtorek, 03.10.2017

Zamość: za nami „Czarny wtorek” – strajk kobiet na Rynku Wielkim [zdjęcia, wideo]

Przemówienie wygłosiła m.in. Diana Sawicka ze Stowarzyszenia „Zamość – nasz wspólny dom”
Przemówienie wygłosiła m.in. Diana Sawicka ze Stowarzyszenia „Zamość – nasz wspólny dom” fot. Adrian Such

Zgodnie z naszą zapowiedzią, dziś na Rynku Wielkim w Zamościu, podobnie jak w wielu innych miejscowościach, zorganizowano tzw. „Czarny wtorek”.

Wydarzenie odbyło się w 1. rocznicę słynnego „Czarnego poniedziałku” – ogólnopolskiego strajku kobiet, do którego doszło 3 października ubiegłego roku.

W tym roku również wychodzimy. Nie tylko po to, żeby wspominać. Nie tylko po to, żeby pokazać siłę, która wtedy się w nas obudziła. W tym roku wychodzimy, bo nie składamy parasolek. Wychodzimy, bo nie odpuszczamy. Wychodzimy, bo walka nadal trwa – pisano w zaproszeniu na tegoroczną powtórkę strajku.

Uczestnicy wygłaszali przemówienia, skandowali hasła, śpiewali piosenki. Na zakończenie udali się pod sąd przy ul. Akademickiej, aby ustawić łańcuch zniczy w proteście przeciwko działaniom PiS w kwestii sądownictwa.

Zdjęcia z dzisiejszego strajku można już obejrzeć w naszej galerii. Poniżej publikujemy też pełny materiał filmowy z naszej transmisji na żywo, uwzględniającej nie tylko strajk, ale też przejście z Rynku Wielkiego na plac przy sądzie, gdzie zapalono znicze.

  • Transmisja na żywo:
© autor/źródło: Portal Zamojski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski
Zobacz także: