poniedziałek, 05.11.2018

W Zamościu odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego [zdjęcia, wideo]

Dziś w Zamościu odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego
Dziś w Zamościu odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego fot. Adrian Such

Dziś na placu przed Klubem Batalionowym w Zamościu odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godz. 10:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy udali się na plac przed Klubem Batalionowym przy ul. Piłsudskiego.

W uroczystości na placu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojsko, przedstawiciele środowisk kombatanckich, duchowieństwo, harcerze, młodzież z zamojskich szkół i mieszkańcy Zamościa. Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk zaprosił na tę uroczystość m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudę, jednak prezydent nie mógł dzisiaj przybyć do Zamościa. Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował podsekretarz stanu Marek Łapiński.

W programie uroczystości uwzględniono ceremoniał wojskowy z odśpiewaniem hymnu narodowego i podniesieniem flagi państwowej na maszt. Nie zabrakło kilku przemówień i odznaczeń. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczył odznaczenia dla osób szczególnie zaangażowanych w inicjatywę budowy pomnika – medalem Pro Bono Poloniae został uhonorowany Jerzy Zacharow, zaś medale Pro Patria otrzymali: Maria Gmyz, Krzysztof Goch, Jan Radzik, Marek Siedlecki, Andrzej Szymański, Tomasz Włodarczyk.

Na zakończenie pomnik został odsłonięty i poświęcony, a wszystkie delegacje złożyły wieńce i wiązanki. Po części oficjalnej uczestnicy udali się do sali widowiskowej Klubu Batalionowego na koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego.

Budowa pomnika była inicjatywą Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Zdjęcia z dzisiejszej uroczystości można już obejrzeć w naszej galerii poniżej. Pod galerią zamieściliśmy też pełny materiał filmowy z naszej transmisji na żywo.

  • Transmisja na żywo:
© autor/źródło: Portal Zamojski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski
Zobacz także: