sobota, 01.09.2018

Zamość: obchody 1 września i koncert na Rotundzie [zdjęcia]

Koncert „Requiem” na Rotundzie w Zamościu
Koncert „Requiem” na Rotundzie w Zamościu fot. Adrian Such

Zgodnie z naszą zapowiedzią, dziś na Rotundzie Zamojskiej odbyły się uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tuż po nich zabrzmiał niezwykły koncert „Requiem”.

Pierwszym punktem dzisiejszych obchodów tej rocznicy była msza święta w Katedrze Zamojskiej. Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 18.00.

Po mszy uczestnicy przeszli na Rotundę, gdzie zorganizowano oficjalne uroczystości. Nie zabrakło ceremoniału wojskowego z podniesieniem flagi państwowej na maszt, odśpiewaniem hymnu narodowego, apelem pamięci i salwą honorową. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Następnie przyszedł czas na wspólną modlitwę.

Na zakończenie delegacje władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, szkół i innych instytucji złożyły wieńce.

Koncert „Requiem” na Rotundzie Zamojskiej

Po oficjalnych uroczystościach rozpoczął się koncert „Requiem” z repertuaru Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wystąpili: Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Czesława Grabowskiego, soliści: Marta Boberska (sopran), Aneta Łukaszewicz-Fedorowicz (alt), Krzysztof Szmyt (tenor), Robert Gierlach (bas), chóry: Chór Miasta Siedlce, Ale Cantare z Płoskiego, Chór Noster Parafii pw. św. Bartłomieja w Goraju oraz Chór Ziemi Zamojskiej „Contra”. Dodatkowym widowiskiem był „Ogień pamięci” Teatru Ognia „Utopia”.

Zdjęcia z uroczystości i koncertu można już obejrzeć w naszej galerii poniżej.

© autor/źródło: Portal Zamojski; opracowanie/korekta: Portal Zamojski
Zobacz także: