Piotr Kostrubiec

O dotychczasowych sukcesach i porażkach oraz planach na przyszłość – z Piotrem Kostrubcem, trenerem pierwszoligowej drużyny tenisa stołowego PWSZ Zamość, rozmawia Daniel Czubara.

Po nienajlepszym początku sezonu drużyna złapała swój rytm i wróciła z dalekiej podróży. Jak trener ocenia tę rundę?

Otwarcie sezonu rzeczywiście nie było najlepsze. Pod nieobecność Marcina Litwiniuka w premierowym meczu straciliśmy punkty w Suchedniowie, ciężko grało się też debiutującemu w zespole Marcinowi Kusińskiemu, a terminarz nie był dla nas łaskawy. Poczekajmy z oceną, zawsze gramy o najwyższe cele, mamy wyrównany zespół, a to może być kluczem do sukcesu.

Co było punktem przełomowym w tych rozgrywkach?

Trzy pierwsze mecze bez zwycięstwa postawiły nas w trudnej sytuacji, gdyż – chcąc liczyć się w lidze – nie mogliśmy sobie pozwolić już na stratę punktów. Na pewno w meczu z Łańcutem daliśmy sygnał, że wracamy do gry, będąc bardzo blisko zwycięstwa.

Przed tym sezonem doszło do zmian w kadrze. Jak spisali się zawodnicy, którzy dołączyli do drużyny?

To prawda. Z drużyną pożegnał się Paweł Chmiel, a w jego miejsce pozyskaliśmy doświadczonego Marcina Kusińskiego i perspektywicznego juniora Radka Chrześciana. Marcin to zawodnik , który w całym sezonie gwarantuje wysoki procent zwycięstw, choć zdarzają mu się nieoczekiwane porażki. Jeśli chodzi o Radka, to celem jego występów jest ogrywanie się i zdobywanie doświadczenia w lidze. W dłuższej perspektywie chcemy stawiać na najzdolniejszą młodzież na Lubelszczyźnie.

Poza drużyną męską, PWSZ Zamość ma swoją reprezentację również w I lidze tenisa stołowego kobiet. Jak spisują się panie?

Rzeczywiście, w tym sezonie zrobiliśmy dość odważny krok, poszerzając naszą działalność o udział drużyny kobiet w I lidze.

W pewnym momencie okazało się, że do gry w naszym klubie zgłosiło się 12 dziewcząt. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom i po błyskawicznych rozmowach z władzami uczelni i władzami miasta podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do rozgrywek. Słuszność naszej decyzji potwierdzają wyniki dziewcząt, które pną się w tabeli ligowej. Jeśli kadrowo zagramy w komplecie, będzie bardzo ciekawie na finiszu rozgrywek.

Na półmetku sezonu warto wytyczyć cele do osiągnięcia. W przypadku panów cel chyba jest jeden: Superliga.

To prawda, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że konkurencja jest bardzo mocna i taki sam plan mają w tym roku przynajmniej cztery drużyny.

Przed nami również rozgrywki akademickie, które traktujemy bardzo poważnie. Na pewno rok 2020 to dla nas walka o baraże w lidze, Akademickie Mistrzostwa Polski i letnie Igrzyska Europejskie w Belgradzie.

W Zamościu jest obecnie bardzo dobry klimat do rozwoju tenisa stołowego. Pierwsze składy występują w I lidze, natomiast rezerwy w II lidze kobiet i III lidze mężczyzn. Jak wygląda kwestia budowy w Zamościu ośrodka rozwoju i szkolenia tenisistów?

Na obecną pozycję na mapie tenisa stołowego w Polsce, jako PWSZ Zamość, pracujemy konsekwentnie od wielu lat. W roku ubiegłym zabrakło dwóch piłek, aby być w elitarnym gronie najlepszych drużyn w Polsce. Zdobyliśmy Akademickie Mistrzostwo Polski i brąz Akademickich Mistrzostw Europy. W obecnym sezonie wspólnie z władzami uczelni zdecydowaliśmy, że jeśli dostaniemy wsparcie władz miasta i województwa, to spróbujemy stworzyć system szkolenia tenisa stołowego w Zamościu. Pozwoli on najzdolniejszej młodzieży w województwie na rozwój sportowy i edukacyjny poprzez stworzenie bazy szkoleniowej na miarę Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia. Monitorujemy od kilku lat możliwości rozwoju tenisa stołowego w naszym województwie i jesteśmy przekonani, że taki system szkolenia w przyszłości zaowocuje tym, że ci najbardziej utalentowani będą swoją przyszłość wiązać z Lubelszczyzną.

Z Piotrem Kostrubcem rozmawiał Daniel Czubara.

Najnowsze wywiady

Andrzej Piotrowski, Veolia

„Łatwiej organizować protest niż poznawać fakty”

Dziś (18 lipca) odbędzie się protest ws. budowy spalarni odpadów w Zamościu. Z Andrzejem Piotrowskim, kierownikiem projektu Waste to Energy Veolia Energia Polska, rozmawia Adrian Such.

Artur Mazur

Artur Mazur: proponuję referendum ws. spalarni

O budowie spalarni odpadów w Zamościu, sposobach zwalczania smogu i najważniejszych punktach programu Partii Zieloni – z Arturem Mazurem, kandydatem Koalicji Europejskiej w wyborach do Europarlamentu, rozmawia Adrian Such.

Damian Miechowicz

Damian Miechowicz o miejskich imprezach w 2019 roku

O Zamojskiej Majówce 2019, rozpoczynającym się sezonie turystycznym i wydarzeniach planowanych na ten rok – z Damianem Miechowiczem, dyrektorem Wydziału Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Zamość, rozmawia Daniel Czubara.

źródło: strona Jadłodzielni na Facebooku

Łukasz Kamiński: do Jadłodzielni może przyjść każdy

W Polsce rocznie marnuje się 9 mln ton żywności. To średnio 52 kg na każdego Polaka. Z Łukaszem Kamińskim, inicjatorem powstania Jadłodzielni w Zamościu, rozmawia Daniel Czubara.

materiał nadesłany

Diana Sawicka: polska polityka może wyglądać inaczej

O wysokości diet radnych w Zamościu oraz nowym ruchu politycznym Roberta Biedronia – z Dianą Sawicką, przewodniczącą Stowarzyszenia „Zamość – Nasz Wspólny Dom”, rozmawia Daniel Czubara.