piątek, 07.09.2018

7-8 września: „Narodowe Czytanie” w Zamościu

W Zamościu „Narodowe Czytanie” 2018 odbędzie się m.in. przy schodach Ratusza
W Zamościu „Narodowe Czytanie” 2018 odbędzie się m.in. przy schodach Ratusza fot. Adrian Such (archiwum – rok 2015)

7 i 8 września w Zamościu, podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce, odbędzie się 7. edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.

„Narodowe Czytanie” jest ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo i upowszechniającą największe dzieła literatury polskiej, organizowaną corocznie pod honorowym patronatem pary prezydenckiej RP – Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Lekturą tegorocznej edycji będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W Zamościu organizowane są dwie odsłony „Narodowego Czytania” – 7 września w Bibliotece Pedagogicznej i 8 września na Rynku Wielkim.

„Narodowe Czytanie” w Bibliotece Pedagogicznej

Pierwszą odsłonę „Narodowego Czytania” w Zamościu organizuje Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu wraz z tutejszą Szkołą Podstawową nr 7. Wspólne czytanie „Przedwiośnia” odbędzie się już dzisiaj (7 września) w Bibliotece Pedagogicznej (ul. Sienkiewicza 5). Początek o godz. 12.00.

„Narodowe Czytanie” na Rynku Wielkim

Drugą odsłonę „Narodowego Czytania” w Zamościu organizuje Książnica Zamojska w Zamościu wraz z Kuratorium Oświaty w Lublinie – Delegaturą w Zamościu. Partnerem wydarzenia jest Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Oddział w Zamościu.

W tej odsłonie wspólne czytanie „Przedwiośnia” odbędzie się 8 września na Rynku Wielkim przy schodach Ratusza, a w razie deszczowej pogody – wewnątrz Ratusza, w sali Consulatus. Początek o godz. 10.00.

Powieść Stefana Żeromskiego będą czytać m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele szkół i innych instytucji edukacyjno-wychowawczych, słuchacze Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także czytelnicy bibliotek Książnicy Zamojskiej.

Przynieśmy ze sobą także własne wydania „Przedwiośnia”. Książki zostaną ostemplowane okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP – zachęca Halina Zielińska z Książnicy Zamojskiej.

 • Kiedy: 7-8 września (piątek, sobota)
 • Gdzie: 7 września, godz. 12:00: Biblioteka Pedagogiczna (Zamość, ul. Sienkiewicza 5)
  8 września, godz. 10:00: Rynek Wielki w Zamościu / ew. sala Consulatus w Ratuszu
 • Bilety: Wstęp wolny
 • Program: Wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego
 • Organizatorzy:

  7 września:
  – Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu,
  – Szkoła Podstawowa nr 7 w Zamościu

  8 września:
  – Książnica Zamojska w Zamościu,
  – Kuratorium Oświaty w Lublinie – Delegatura w Zamościu

© autor/źródło: nadesłane; opracowanie/korekta: Portal Zamojski